A A+ A++

– Nie wolno nam oddalać się od Boga – mówił w homilii podczas Mszy Krzyżma celebrowanej w katedrze Chrystusa Króla abp Wiktor Skworc. Eucharystię pod jego przewodnictwem koncelebrowali biskupi pomocniczy, pracownicy Kurii Metropolitalnej, instytucji archidiecezjalnych oraz księża dziekani.

W homilii metropolita katowicki mówił, że „Mszę św. Krzyżma celebrujemy w drugim roku stanu epidemicznego”. Podkreślił, że na Górnym Śląsku notujemy wysoką liczbę infekcji. – Wysoka jest też liczba osób hospitalizowanych i odchodzących, a cała sytuacja określana jest jako stan krytyczny – mówił, prosząc o racjonalne podejście do obostrzeń sanitarnych.

Szczególne słowa wdzięczności skierował pod adresem kapelanów szpitalnych, „z pierwszej linii frontu walki z epidemią”. – Serdecznie im dziękuję za wnoszenie w przestrzeń choroby i śmierci z powodu koronawirusa nadziei – Jezusa Chrystusa Zwycięzcy! Bóg zapłać bracia za każdego pojednanego z Bogiem i z sobą; za każdego zjednoczonego z Bogiem w Komunii św., za każdego, który dzięki waszej obecności i posłudze utrzymuje kontakt z rodziną; ze światem zewnętrznym – dziękował metropolita katowicki.

W nawiązaniu do hasła trwającego roku duszpasterskiego „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy” zwrócił uwagę na wewnętrzne piękno liturgii. – W sztuce celebrowania liturgii (…) chodzi o podporządkowanie się Chrystusowi Najwyższemu Kapłanowi – zaznaczył. –Celebrowanie liturgii ma najpierw wymiar wewnętrzny, w którym kapłan jest także słuchaczem słowa Bożego i składającym siebie w ofierze – mówił abp Skworc.

W trwającym Roku św. Józefa zaapelował do duchownych o zachowanie prymatu Boga w kapłańskim życiu oraz o „ponowne odkrycie bogactwa duchowych i osobowych cech Opiekuna Zbawiciela”. Do jednej ze współczesnych bolączek zaliczył brak poczucia odpowiedzialności za wypowiadane słowa. – Dziś czymś bardzo aktualnym jest nie tylko samo milczenie świętego Józefa, ale również Jego gotowość do podejmowania decyzji wyłącznie po wysłuchaniu i w świetle słowa Bożego, w którym działa moc Ducha Świętego – przekonywał abp Skworc. – Duchowny – czciciel św. Józefa – uznaje we wszystkim prymat Boga a swoje życie opiera na ewangelicznej prawdzie i wierności swemu powołaniu. Żyje w postawie uczciwości wobec Boga; ma w pamięci dane Bogu słowo; zachowuje śluby i zobowiązania – kontynuował kaznodzieja.

Abp Skworc podkreślił, że św. Józef jest patronem na każdy czas, ale szczególnie na czasy trudne. – Nie trzeba wam mówić o trudnościach zewnętrznych i wewnętrznych – znacie je dobrze; nieraz diagnozujcie przyczyny. Jan Paweł Wielki w czasie jednej z audiencji stwierdził: „obecność szatana w historii ludzkości zwiększa się w tej samej mierze, w jakiej człowiek i społeczeństwo oddalają się od Boga”. A więc to może być praprzyczyna dryfowania, procesów sekularyzacji i laicyzacji, ogólnego zamętu, dostrzeganego w świecie wartości, pojęć i w słownictwie. Towarzyszy im nadrzędność interpretacji nad faktami, co się niestety zdarza również duchownym i nadrzędność kłamstwa nad prawdą. I jak zauważamy, krok w krok za siewcami ewangelicznego ziarna jedzie medialny kombajn siejący kąkol. Bracia, nie wolno ustępować pola; nie wolno oddalać się do Boga, a właśnie postawy bliskości i wierności Bogu uczy św. Józef – powiedział.

Wskazał też na dwóch śląskich kapłanów, dziś sługi Boże – ks. Jana Machę i ks. Franciszka Blachnickiego, jako wytrwale współpracujących z łaską Bożą. Dodał, że dla ks. Blachnickiego ideałem był Chrystus Sługa.

Podczas Mszy Krzyżma sprawowanej w katowickiej katedrze abp Skworc modlił się za wszystkich księży archidiecezji, zwłaszcza chorych i cierpiących, w tym na koronawirusa. Także za tych, którzy poszli własną drogą. – Pragniemy także myśleć o tych naszych braciach, wyświęconych w tej katedrze, którzy poszli własną drogą, aby nie opuścili Chrystusa i Jego Kościoła – powiedział.

Liturgia była transmitowana przez archidiecezjalne Radio eM oraz na kanale You Tube katowickiej katedry.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWhen Covid-19 came for their community, these Choctaw tribal members mobilized to feed and protect families
Następny artykułBrandowe pranki, czyli jakie psikusy marki przygotowały z okazji Prima Aprilis