A A+ A++

Dojrzewanie to okres wielu burzliwych zmian i nowych doświadczeń. Każda odpowiedzialna i troskliwa mama chce jak najlepiej wprowadzić swoje dziecko w meandry dorosłości. Jednak rozmowa z nastolatką nie zawsze jest łatwa, dlatego warto się do niej dobrze przygotować. Jak przeprowadzić dialog z dorastającą córką i jakie tematy dotyczące dojrzewania i higieny warto poruszyć? Sięgnij po nasz krótki poradnik.

Jak rozmawiać z nastoletnią córką?

Dziewczynki zaczynają dojrzewać w przedziale wiekowym od 8 do 13 lat i warto od samego początku wspierać je w rozwoju. Na rozmowę o sprawach związanych z pokwitaniem nigdy nie jest za późno. Należy dostosować komunikat do wieku rozmówczyni, ale zawsze posługiwać się jasnym językiem pozbawionym eufemizmów. Odpowiadając dziecku na pytania dotyczące dojrzewania, uczymy je, że nie musi się wstydzić i może przyjść ze wszystkimi wątpliwościami do rodzica.

Podczas rozmowy warto opowiadać o swoich doświadczeniach i dylematach, dzięki czemu córka zauważy, że nie jest traktowana z góry. Trzeba również pamiętać, że nastolatka ma prawo do swoich granic i może nie być gotowa na otwartą rozmowę o własnych problemach – należy wówczas przedstawić podstawowe informacje, dotyczące zdrowego dojrzewania i poinformować ją, że zawsze może zgłosić się po pomoc.

1. Rób regularne badania

Dbanie o zdrowie intymne jest niezwykle ważne. Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników pierwsza wizyta w gabinecie ginekologa powinna odbyć się między 12 a 15 rokiem życia. Badanie lekarskie jest mniej stresujące, gdy dorastająca dziewczyna wie, czego może się spodziewać. Warto poinformować ją jak wygląda przebieg wizyty i pozwolić samodzielnie wybrać lekarza.

2. Samobadanie też jest ważne

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce. Z tego względu raz do roku warto wykonywać USG piersi, ale również regularne comiesięczne samobadanie. O zdrowe nawyki należy dbać od najmłodszych lat, dlatego już kilkunastoletnia dziewczyna powinna wiedzieć jak prawidłowo przeprowadzić samodzielne badanie piersi.

3. Trądzik jest normalny

Trądzik to naturalny towarzysz wieku dorastania i nie powinien być powodem do wstydu. Szacuje się, że ponad 80% nastolatków między 12. a 19. rokiem życia ma przez jakiś czas objawy trądziku pospolitego. Warto przekazać nastolatce, że krostki mogą pojawić się na różnych częściach ciała takich jak twarz czy tułów, a jeśli będzie chciała – wybrać się z nią na wizytę do dermatologa.

4. Miesiączka to naturalny temat

Warto przygotować dorastającą córkę na pierwszy okres, pokazać jej różne środki higieniczne, takie jak tampony, podpaski i kubeczki menstruacyjne, oraz opowiedzieć o wadach i zaletach każdego z nich. Należy również poinformować nastolatkę, że zbyt częste mycie okolic intymnych nie jest dobre dla jej organizmu i może prowadzić do częstszych infekcji – wystarczy podmywać się 1-2 razy dziennie.

5. Podczas okresu nie powinnaś zwijać się z bólu

Menstruacja nie musi i nie powinna boleć. Jeżeli skurcze macicy są odczuwane jako bolesne, w pierwszej kolejności warto zaproponować dojrzewającej kobiecie leki rozkurczowe. Należy je jednak przyjmować z umiarem w określonych odstępach czasowych. Jeśli medykamenty bez recepty nie przynoszą ulgi, warto udać się do ginekologa, bowiem obfite i bolesne miesiączkowanie na pewno można uznać za objawy endometriozy.

Endometrioza to złożona dolegliwość, która jest niezwykle późno diagnozowana, ponieważ bywa, że po przeprowadzeniu wszystkich badań okazuje się, że cierpiąca pacjentka na „papierze” jest zupełnie zdrowa. Dlatego, jeśli podejrzewasz, że Twoja córka może cierpieć na endometriozę – wybierzcie się do doświadczonego i wykwalifikowanego specjalisty. Wrocławska poradnia leczenia endometriozy Medicus Clinic proponuje wielotorową terapię, która pozwala na swobodne funkcjonowanie wolne od bólu. Wejdź na stronę leczymyendometrioze.pl i umów się na konsultację już dziś.

undefined

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMorawiecki w sojuszu z Orbanem i Salvinim. Tusk: Budują proputinowski blok
Następny artykułBabcia odjechała do szpitala. Mama z córką zostały