Stoi niedaleko Wieży Ratuszowej, ma ponad pięć metrów wysokości i jest udekorowane drewnianymi ptakami. Przypomina krakowianom i krakowiankom o dawnych obrzędach i zwyczajach, jest także symbolem odradzającego się życia.
W tym roku z powodu pandemii nie odbędzie się tradycyjny odpust zwany Emausem.
Symbol odradzającego się życia
– Przez wiele lat na Emausie można było kupić oryginalną pamiątkę: drzewko życia. Tradycyjne drzewka emausowe składały się z gniazda z figurkami piskląt lub figurki ptaka osadzonego na kiju ozdobionym listkami. Zwykle wykonane były z drewna. Tradycja ich wykonywania sięga czasów przedchrześcijańskich i wierzeń, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew – opowiada Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa.
Fot. Adrianna Bochenek / Agencja Gazeta
– Dziś taki symbol odradzającego się życia, pełen nadziei i radości, jest nam potrzebny bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. A ponieważ tradycja sprzedaży tych drzewek na straganach emausowych zamarła (czy na zawsze?), Muzeum Krakowa od siedmiu lat zachęca wszystkich do własnoręcznego wykonywania tych wspaniałych ozdób wielkanocnych, organizując konkurs na najpiękniejsze drzewko – dodaje dyrektor Niezabitowski.
Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 5 kwietnia.
Kult drzew – gajów cmentarnych
Najstarsze informacje o drzewkach przygotowywanych na wiosnę przez mieszkańców Krakowa przekazuje Stanisław Sarnicki w “Księgach hetmańskich” z 1579 r. Jest to jednak relacja odnosząca się do obchodów Rękawki, a nie Emausu na Zwierzyńcu. Według słów Sarnickiego w czasie obchodów Rękawki ludność zasadzała na kopcu, zwanym przez autora kurhanem, gaiki (łac. luci) z drzew osobliwych, zakopywała monety oraz urządzała igrzyska w postaci pojedynków szermierczych w intencji uczczenia pochowanych pod kurhanem bohaterów.
Etnograf Tadeusz Seweryn przekonuje, że drzewko życia jest związane bezpośrednio z kultem drzew – gajów cmentarnych będących schronieniem dla dusz zmarłych, które przybierają postać ptaków. Krakowskie odpustowe drzewko może być śladem przedchrześcijańskich wyobrażeń religijnych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS