A A+ A++

Triduum Paschalne/fot. Radio Fiat, archiwum

Niedziela Palmowa rozpoczęła w Kościele Wielki Tydzień. Od 1 kwietnia przeżywać będziemy również Triduum Paschalne, czas szczególnego oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. Z uwagi na sytuację epidemiczną, podobnie jak w zeszłym roku, modlitwa odbędzie się z zachowaniem reżimu sanitarnego.

O wprowadzonych obostrzeniach mówi ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej:

– Pamiętamy ubiegłoroczne Święta, kiedy przez wprowadzone obostrzenia sanitarne do kościołów mogła wejść zaledwie garstka osób. Niektórzy kapłani opowiadali, że widząc puste ławki, mieli łzy w oczach. Teraz, choć obostrzenia znów nas obowiązują, są nieco inne. Udział we Mszach św. oraz nabożeństwach został ograniczony do 1 osoby na 20 metrów kwadratowych świątyni.

Wierni będą mogli uczestniczyć w modlitwie również przed kościołami, zachowując odległość 1,5 metra. W Wielki Czwartek o godz. 10.00 w częstochowskiej archikatedrze odprawiona zostanie Msza św. Krzyżma dla Prezbiterium Częstochowskiego. Ze względu na stan epidemiczny przy udziale jedynie reprezentantów duchowieństwa z poszczególnych regionów diecezji. Z zachowaniem pewnych ograniczeń odprawiona zostanie również Msza św. Wieczerzy Pańskiej. W przeciwieństwie do zeszłego roku możliwa będzie adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy. Ograniczenia sanitarne będą obowiązywać również w kolejne dni Triduum:

– W Wielki Piątek w wielu parafiach sprawuje się nabożeństwa Drogi Krzyżowej, często też plenerowe. W tym roku modlitwa możliwa jest jedynie w świątyniach. Wieczorem sprawowana jest liturgia Męki Pańskiej. Nie ma Mszy św. ale udziela się Komunii św. z chleba konsekrowanego w Wielki Czwartek. Istotnym elementem liturgii jest adoracja krzyża. Przepisy liturgiczne pozwalają na to, aby odbywała się w różnej formie. Najczęściej spotykaną było ucałowanie krzyża podczas procesji. Tym razem adoracja będzie mogła odbyć się w formie procesyjnej, ale krzyż ucałuje jedynie główny celebrans. Wierni będą mogli wyrazić cześć Jezusowi w inny sposób – poprzez ukłon lub przyklęknięcie. W tym roku w parafiach będziemy mieć również Groby Pańskie. Procesje do Grobu Pańskiego oraz adoracja Najświętszego Sakramentu będą ograniczone.

Wszyscy uczestnicy modlitwy, poza służbą liturgiczną, zobowiązani są do noszenia maseczek. Dzień później, w Wielką Sobotę rano, w kościołach nastąpi uroczyste poświęcenie pokarmów. W tym przypadku również z zachowaniem limitu osób. Możliwe też będzie skorzystanie z ubiegłorocznej formy błogosławieństwa pokarmów poprzez krótkie nabożeństwo, sprawowane przy niedzielnym śniadaniu. Pamiętajmy też, że Wielka Sobota to dzień Wigilii Paschalnej, kiedy wieczorem sprawowany jest obrzęd liturgii światła. W tym roku rekomenduje się, aby celebrować ją w świątyniach, a do poświęcenia ognia wykorzystać świecę lub znicz. Zaleca się również rezygnację z wieloosobowej procesji rezurekcyjnej.

ABK

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAdrianna Szady: Zrobimy wszystko, żeby doprowadzić do trzeciego meczu
Następny artykułPrawie połowa Polaków planuje wyjazd w tym roku