Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 zostanie przeprowadzony od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 roku. Udział w badaniu Głównego Urzędu Statystycznego jest dla wszystkich obowiązkowy. GUS apeluje do Polaków o zdecydowanie się na samospis internetowy, który znacznie przyspiesza całą procedurę. Formularz należy wypełnić w ciągu 14 dni od daty pierwszego logowania w systemie.
O tym, czym jest Narodowy Spis Powszechny mówi Karolina Banaszek, Rzecznik Prasowy Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego:
-Jest to badanie, które obejmuje wszystkich mieszkańców Polski. Realizowane jest raz na 10 lat. Pytamy w nim mieszkańców kraju o miejsce zamieszkania, o poziom wykształcenia, o to czy są osobami pracującymi , jeśli tak to w jakiej branży, jaki zawód wykonują. Jest to jedno z najważniejszych badań na podstawie których tworzymy operaty do badań statystycznych i przygotowujemy najważniejsze analizy dotyczące polskiego społeczeństwa.
W tym roku zamiast powszechnego przyjmowania rachmistrza, będziemy zobowiązani do samospisu internetowego:
-Samospis internetowy w tym roku jest obowiązkową metodą spisu. Polega on na wypełnieniu formularza na stronie spis.gov.pl. Będzie on dostępny od 1 kwietnia od północy. Należy się zalogować poprzez podanie numeru pesel lub też poprzez profil zaufany, albo bankowość elektroniczną i wypełnić formularz, odpowiedzieć na kolejne pytania. Samospis internetowy zajmuje ok. 10 minut, w zależności od tego czy na wszystkie pytania odpowiadamy, czy niektóre nas nie dotyczą, bo być może będą takie pytania dotyczące migracji, co do których nie będziemy musieli udzielać odpowiedzi, w związku z tym, że nie jesteśmy migrantami.
Osoby, które nie będą w stanie same spisać się poprzez formularz internetowy, mogą zastosować inne metody spisu, takie jak spis telefoniczny, pomoc urzędnika gminy, czy rachmistrza spisowego:
-Osoby starsze, bądź też które nie mają dostępu do Internetu, mogą skontaktować się z najbliższym urzędem gminy. Tam będą mogły wypełnić formularz spisowy na specjalnie wyznaczonym do tego miejscu. Mogą również skorzystać z Infolinii Spisowej, która od 1 kwietnia będzie miała specjalny kanał „Spisz się przez telefon”. Jeżeli nie wykonają tego samodzielnie, to wówczas skontaktuje się z nimi rachmistrz – najpierw telefonicznie, a jeśli będzie to niemożliwe, to wówczas będziemy rozważali również wywiady bezpośrednie. Jeśli sytuacja epidemiologiczna nam na to pozwoli, oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego.
Należy pamiętać, że Ustawa z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej przewiduje karę grzywny do 5 tys. złotych za odmowę udziału w spisie czy niewykonanie tego obowiązku.
VW
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS