– Błogosławieństwo pokarmów można zorganizować z zachowaniem norm sanitarnych, również poza świątynią. Zachęca się, aby w obrzędzie uczestniczyli tylko przedstawiciele rodzin. Wskazane jest częstsze błogosławieństwo pokarmów – przekazuje ks. Rafał Dettlaff, kanclerz gdańskiej kurii.
– Tam, gdzie nie będzie można takiego błogosławieństwa zorganizować lub wierni nie zdecydują się w nim uczestniczyć, możliwe jest także błogosławieństwo pokarmów w domach, przed śniadaniem wielkanocnym. Liturgii domowej może przewodniczyć ojciec, matka bądź ktoś z domowników – dodaje duchowny.
Diecezja pelplińska również nie zabroniła święcenie pokarmu w kościołach. Bp Ryszard Kasyna zaleca, aby „w parafiach błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny odbyło się ze szczególnym uwzględnieniem obostrzeń sanitarnych“.
Kościoły otwarte na Wielkanoc 2021
Od 20 marca cała Polska objęta jest obostrzeniami związanymi z przybierającą na sile trzecią falą pandemii. Lockdown ma potrwać do 9 kwietnia, obejmie więc Święta Wielkanocne. Mimo głosów ekspertów o konieczności zamknięcia kościołów na ten okres władze państwowe nie zdecydowały się na taki krok. Jedynie zwiększyły wymaganą powierzchnię na jedną osobę przebywającą w świątyni – z 15 na 20 m kw. Uczestnicy mszy i nabożeństw, tak jak wcześniej, muszą mieć maseczki na twarzy i zachowywać między sobą 1,5-metrowy dystans.
W ubiegłym tygodniu biskupi otrzymali wytyczne Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentalnej Konferencji Episkopatu Polski. Zgodnie z tym dokumentem duchowni mają kontrolować, czy w kościołach przebywa dozwolona liczba wiernych i często dezynfekować dłonie.
Zalecono, żeby w czasie Triduum Paschalnego (od Wielkiego Czwartku do Niedzieli Wielkanocnej) zrezygnować z tradycyjnego obmywania nóg ubogim przez księży w Wielki Czwartek oraz całowania krzyża w Wielki Piątek (powinno być to zarezerwowane tylko dla kapłana sprawującego liturgię). W trakcie procesji – m.in. drogi krzyżowej w Wielki Piątek – wierni powinni pozostać na swoich miejscach, a pochody należy ograniczyć tylko do celebransa i asysty.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS