Rząd nowelizuje Narodowy Program Szczepień i rezygnuje z etapu II i III. Czas na szczepienia populacyjne. Od 12 kwietnia ruszą zapisy osób urodzonych w 1962 r., a w kolejnych dniach następnych roczników – poinformował szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.
Na wtorkowej konferencji prasowej Dworczyk podkreślił, że zmiany dotyczące szczepień są oparte na wzorcach wypróbowanych w innych krajach. Zapewnił, że „nadrzędną sprawą była kwestia bezpieczeństwa pacjenta”.
Dworczyk poinformował, że od 12 kwietnia rozpoczną się zapisy na szczepienia osób z rocznika 1962, a przez kolejne dwa tygodnie taka możliwość będzie udostępniana kolejnym rocznikom aż do osób urodzonych w roku 1973. „Każdego dnia uruchamiamy kolejną grupę” – wyjaśnił.
Sejm przyjął ustawę, która pozwala na o wiele szerszą kwalifikację na szczepienie przeciw COVID-19; będzie ona wykonywana na podstawie kwestionariusza i wstępnego wywiadu, który pacjent sam wypełnia, w razie wątpliwości pacjent jest kierowany do lekarza.
Do tej pory na szczepienie zakwalifikować mógł tylko lekarz. „Dzisiaj Sejm RP przyjął ostatecznie ustawę, która pozwala na o wiele szersze kwalifikacje” – zaznaczył Dworczyk.
Jak dodał, kwalifikacja na szczepienie będzie wykonywana na podstawie kwestionariusza i wstępnego wywiadu, który pacjent sam wypełnia, podpisuje.
„Jeżeli wszystkie odpowiedzi są pozytywne to z automatu zostaje zakwalifikowany do szczepienia, w razie jakiejkolwiek wątpliwości pacjent jest kierowany do lekarza” – podkreślił minister..
Jak poinformował dalej, po zmianie przepisów kwalifikację na szczepienie będzie mógł przeprowadzić m.in. lekarz, stomatolog, pielęgniarka, położna, felczer, ratownik medyczny, diagnosta laboratoryjny, farmaceuta, student ostatniego roku studiów medycznych.
Natomiast premier Mateusz Morawiecki powiedział we wtorek, że zadanie rządu to zwiększenie liczby szczepień do 10 mln miesięcznie. Wyraził przekonanie, że jest to osiągalne i zależy tylko od dostępności szczepionek. Premier zapowiedział też zwiększenie liczby punktów szczepień.
– Postawiłem przed ministrami cel, ażeby miesięcznie można było wykonywać co najmniej 10 mln szczepień. Jeżeli tak będzie – a jestem przekonany, że tak będzie i to będzie zależne tylko od dostępności dawek – to w szybszy sposób, niż do tej pory będziemy mogli skutecznie walczyć z COVID-19 – powiedział premier na konferencji prasowej w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym w Warszawie. Wzięli w niej udział także szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk i minister zdrowia Adam Niedzielski.
Źródło: PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS