W 2018 roku w Rynku został odsłonięty pomnik założyciela Opola, czyli Kazimierza I Opolskiego. Wkrótce w centrum miasta pojawi się kolejny książę piastowski – tym razem Władysław II Opolczyk.
Książę i rotmistrz
Konkurs na koncepcję monumentu w ubiegłym roku wygrało Studio Rzeźby Maciej Jagodziński z Torunia. Książę, którego pomnik będzie miał około 2,5 metra, był m.in. hojnym fundatorem – jego najważniejszą inwestycją było założenie na Jasnej Górze klasztoru i sprowadzenie z Węgier białych paulinów. Wybór tego miejsca nie był jednak przypadkowy, bowiem ziemia ta była lennem Opolczyka. W efekcie elementem pomnika będzie Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej, który książę trzyma w dłoni. Odsłonięcie pomnika zaplanowano w najbliższym czasie, bez wielkiej uroczystości w związku z sytuacją pandemiczną. W ubiegłym tygodniu ratusz poinformował, że miejsce pod postument jest już przygotowane.
– Władysław II Opolczyk zrobił wiele ważnych i dobrych rzeczy. Chcemy je przypomnieć. Ideałem na pewno nie był. Ma jednak bardzo mocne miejsce w historii Polski. Najmocniejsze spośród Piastów górnośląskich – wyjaśniał internautom Arkadiusz Wiśniewski.
Trwają też prace przy pomniku rotmistrza Witolda Pileckiego. Jego autorem jest prof. Marian Molenda. Podmiotem zlecającym i finansującym wykonanie pomnika jest Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu. Pomysł wyszedł natomiast od opolskich kombatantów. Zgodnie z przedstawioną podczas ostatniej sesji rady miasta informacją, pomnik stanie w pobliżu budowanego obecnie Centrum Usług Publicznych w Opolu. Na razie nie znamy oficjalnej daty jego odsłonięcia. Jak zapisano w uchwale: „Dokładna treść napisu na tablicy lub tablicach przy i na cokole pomnika będzie uzależniona od przyjętej koncepcji artystycznej cokołu i otoczenia pomnika”. Na tablicy na pewno znajdzie się informacja o tym, że jako ochotnik dostał się do obozu koncentracyjnego Auschwitz (gdzie jako więzień był organizatorem ruchu oporu i autorem raportów o Holocauście) oraz że brał udział w powstaniu warszawskim i miał wkład w organizację konspiracji w powojennej Polsce.
Nazwiska 67 powstańców
Trzeci pomnik (a drugi w kolejności ustawienia) zostanie usytuowany na nowej części cmentarza komunalnego. Pomnik będzie hołdem dla uczestników III powstania śląskiego z powiatu opolskiego, a jego autorem jest artysta plastyk Zbigniew Pelon. Inicjatywę postawienia pomnika poparli podczas ostatniej sesji rady (25.03) opolscy radni. Tekst tablicy pamiątkowej z nazwiskami 67 powstańców przygotowała Urszula Zajączkowska, natomiast fotografie, które znajdą się na pomniku, pochodzą ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego.
Uroczyste odsłonięcie pomnika zaplanowano na początek maja. Wydarzenie będzie głównym elementem oficjalnych uroczystości organizowanych w Opolu w związku z 100. rocznicą III powstania śląskiego. Na pomniku zostanie umieszczona następująca treść:
„Rok 2021 kończy obchody 100-lecia Powstań Śląskich, które miały miejsce na terenie Górnego Śląska w latach 1919-1920-1921. Dążenia mieszkańców tych ziem do przyłączenia dawnej dzielnicy państwa Piastów do odrodzonego po I wojnie światowej państwa polskiego były wyrazem ich patriotyzmu i przywiązania do polskich tradycji. Według szacunków straty po stronie polskiej wynosiły 2700 zabitych osób. Z powiatu opolskiego zginęło 67 powstańców. Wielu z nich nie ma swoich mogił. Uczcijmy ich pamięć. W imieniu mieszkańców Opola Prezydent Miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski”.
Na obelisku znajdzie się też wykaz 67 nazwisk (na trzecim boku pomnika), pochodzący z książki Edwarda Dugajczyka „Księga poległych w powstaniach śląskich 1919-1920-1921“.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS