Podstawowymi mankamentami polskiego systemu podatkowego są: niestabilność przepisów oraz nieinformowanie o planowanych zmianach legislacyjnych.
Urzędnicy też nie nadążają
– Co roku podatnicy muszą poświęcać bardzo dużo czasu na przygotowanie się do nowelizacji przepisów, co wciąż skutkuje niską pozycją Polski w rankingach jakości prowadzenia biznesu – wskazuje Anna Sińczuk, partnerka w KPMG. Jak dodaje, w praktyce bardzo często zdarza się, że urzędnicy muszą uczyć się nowych regulacji razem z podatnikami. – Szybkość wprowadzania trudnych przepisów podatkowych i proceduralnych nie wpływa pozytywnie na jakość prawa – mówi Sińczuk.
Co sprawia przedsiębiorcom trudności?
Szczególne trudności sprawia polskim przedsiębiorcom bardzo duża liczba wymaganych deklaracji i informacji, a także wszelkie zagadnienia związane z cenami transferowymi.
Sińczuk podkreśla, że przedsiębiorcy przywykli już do tego, że informacje o zmianach w ustawodawstwie docierają do nich na ostatnią chwilę. Często dzieje się to przy użyciu nieformalnych kanałów komunikacji typu Twitter. – To, że się przyzwyczailiśmy, nie oznacza jednak, że oceniamy tego typu praktyki dobrze – takie działania na pewno nie służą budowaniu zaufania podatników – tłumaczy.
System podatkowy – co na plus?
Jeśli chodzi zaś o próby przeciwdziałania gospodarczym skutkom epidemii COVID-19, przedsiębiorcy najwyżej ocenili zwolnienie ze składek ZUS. Ten element “Tarczy Antykryzysowej” może jednak niebawem zniknąć.
Z kolei w stosunku do poprzednich badań przeprowadzanych przez KPMG wyraźnie wzrosła ocena wymiany argumentów podczas kontroli podatkowej. Wyniki sondażu pokazują, że rozmowa przedsiębiorców z urzędnikami stała się bardziej konstruktywna, niż w dwóch poprzednich latach.
W ocenie podatników, którzy wzięli udział w ankiecie, poprawiło się także podejście do nich urzędników administracji skarbowej.
Przedstawione przez KPMG wyniki dotyczą badania przeprowadzonego na próbie 161 dyrektorów finansowych, głównych księgowych i szefów działów podatkowych, którzy wypełnili ankietę podczas XI Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG.
Czytaj też:
Gorąco w Sejmie. PiS przegrało dwa głosowaniaCzytaj też:
Nowy podatek handlowy uderzy po kieszeni Polaków
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS