A A+ A++

Metropolita lwowski dla katolików łacińskich i wiceprzewodniczący Konferencji Biskupów Ukrainy abp Mieczysław Mokrzycki skończył 29 marca 60 lat. Na czele archidiecezji lwowskiej stoi od 2007, najpierw jako arcybiskup koadiutor, a od 21 października 2008 jako arcybiskup-metropolita. Do czasu tej nominacji wiele lat pracował w Watykanie, m.in. był osobistym sekretarzem św. Jana Pawła II (1996-2005) i Benedykta XVI (2005-07).

Przyszły arcybiskup urodził się 29 marca 1961 w Majdanie Lipowieckim (niektóre źródła podają nazwę Łukawiecki, ale on sam to sprostował w jednym z wywiadów) w pobliżu granicy polsko-ukraińskiej na terenie obecnej diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Po maturze kształcił się w seminarium duchownym w Przemyślu i studiował teologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. 17 września 1987 przyjął święcenia kapłańskie z rąk ówczesnego administratora apostolskiego w Lubaczowie bp. Mariana Jaworskiego, późniejszego arcybiskupa lwowskiego i swego poprzednika w tej archidiecezji.

Pracował następnie duszpastersko w swej rodzimej administraturze apostolskiej w Lubaczowie, będącej częścią archidiecezji lwowskiej w powojennych granicach Polski. Gdy na początku 1991 Jan Paweł II mógł odtworzyć tę jednostkę kościelną na Ukrainie, ks. Mokrzycki został inkardynaowany do niej i wyjechał do tego kraju.

Po kilku latach posługiwania w Polsce i na Ukrainie m.in. jako sekretarz biskupa Jaworskiego wyjechał na dalsze studia do Rzymu i tam na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza „Angelicum” obronił w 1996 doktorat z teologii duchowości. Jednocześnie w latach 1995-96 pracował jako oficjał w Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

W latach 1996-2005 był jednym z sekretarzy osobistych Jana Pawła II, m.in. był obecny przy ostatnich chwilach jego życia, a potem, do 2007 pełnił tę samą posługę przy Benedykcie XVI.

Tenże papież mianował go 16 lipca 2007 arcybiskupem koadiutorem archidiecezji lwowskiej dla katolików obrządku łacińskiego, po czym osobiście 29 września tegoż roku udzielił mu sakry biskupiej; współkonsekratorami byli były sekretarz stanu, a w owym czasie arcybiskup-senior Genui kard. Tarcisio Bertone i abp M. Jaworski, który 20 lat wcześniej wyświęcił nominata na kapłana. 21 października 2008 abp Mokrzycki przejął po nim rządy w archidiecezji lwowskiej. W latach 2008-18 stał na czele łacińskiego episkopatu Ukrainy, a od 2018 jest jego wiceprzewodniczącym.

Oceniając swą posługę kapłańską i biskupią jubilat powiedział w jednym z wywiadów, że siły do niej czerpie „z modlitwy i ufności do Ducha Świętego” a wzorcami dla niego są jego poprzednicy na lwowskiej stolicy biskupiej: bł. Jakub Strepa, św. Józef Bilczewski oraz inni święci i błogosławieni, którzy pracowali tam w czasach sowieckich prześladowań Kościoła na Ukrainie. „Szczególnym przykładem dobrego pasterza stał się dla mnie św. Jan Paweł II, przy którym miałem szczęście pracować” – dodał arcybiskup.

Jubilat otrzymał wiele nagród i odznaczeń kościelnych i państwowych, m.in.: Order Odrodzenia Polski – Krzyż Komandorski – „za wybitne zasługi dla Polonii na świecie, za promowanie Polski oraz działalność na rzecz krzewienia polskich tradycji i kultury” (2010) i Oficerski – „za wybitne zasługi dla Polskiego Kościoła, za działalność na rzecz Polonii Ukraińskiej” (2007), Krzyż „Golgota Wschodu” (2016), a także Złoty Dyplom Wydziału Teologii KUL – „w dowód uznania za niestrudzoną pracę na rzecz odrodzenia życia religijnego w Archidiecezji Lwowskiej” (2012) i Nagrodę TVP Polonia – „za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju” (2012).

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak zdobyć czarne tablice rejestracyjne? Czy się jeszcze da?
Następny artykułInstytucja Roku – cztery statuetki dla PKO Banku Polskiego