A A+ A++

Podjęta dwa lata temu współpraca Muzeum Miedzi z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych owocuje na kilku polach. Dzięki niej w Pracowni Konserwacji i Restauracji Ceramiki i Szkła rekonstruowane są obecnie artefakty ze zbiorów muzeum, odnalezione podczas wykopalisk archeologicznych.

Chodzi o wyjątkowo cenną ceramikę grobową z epoki brązu, którą odkryto w latach 70. XX wieku w Legnicy przy ul. Spokojnej, gdzie znajdowało się cmentarzysko kultury łużyckiej pochodzące z okresu epoki brązu (1100-750 p.n.e.). 

Restaurowane naczynia wykorzystywano podczas rytuału pogrzebowego. Wśród nich jest unikatowa zdobiona waza będąca popielnicą na szczątki i pięć podarowanych do grobu naczyń, które napełniano pokarmem i składano z nadzieją, że to pomoże się przenieść umarłemu do świata przodków. Dary ofiarne w trakcie ceremonii napełniać się miały energią, stając się w ten sposób talizmanami rytuału. We wspomnianych czasach pochówek ciałopalny był dominującą praktyką funeralną, a ceramika jest śladem po zwyczaju, od którego pochodzi nazwa kultury pól popielnicowych. Konserwacja i restauracja naczyń mając zapobiec destrukcji i utrwalić strukturę dzieł.

–  Aby przywrócić odnalezionym naczyniom pierwotną formę, należało najpierw wiernie odtworzyć brakujące ich fragmenty, co zrobiono wzorując się na analogicznych naczyniach z tamtego okresu, a następnie wszystkie elementy posklejać w całość. Teraz z powodzeniem będą mogły stać się częścią muzealnej ekspozycji – mówi Tomasz Stolarczyk, kierownik Działu Archeologii Muzeum Miedzi w Legnicy. 

Prace – prowadzone pod kierunkiem dr Marii Gąsior – stanowią pracę magisterską studentki Pauliny Kobieli. Korzyść jest obopólna. Muzeum, dzięki współpracy, bezkosztowo otrzyma zrekonstruowane eksponaty, studenci natomiast mogą wykorzystać zdobytą w czasie studiów wiedzę i doświadczenie. 

Źródło Muzeum Miedzi. Fotografie pochodzą z archiwum Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu

Galeria zdjęć

Powrót na listę aktualności

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowiat Opole: NTO – partnerem kierunku w prószkowskiej Pomologii
Następny artykułUM Oświęcim: Oświęcim. Zmarł Włodzimierz Liszka