Jak wyjaśniał Michał Dworczyk, obecnie szczepienia przeciw Covid-19 wykonuje się w przychodniach POZ, szpitalach tymczasowych oraz węzłowych.
– Ze względu m.in. na wzrost liczby dostępnych szczepionek, zwiększamy w sposób zasadniczy liczbę miejsc, gdzie będą wykonywane szczepienia. Szkieletem systemu będą szpitale tymczasowe, a ponadto w każdym powiecie, w którym jest szpital, będzie jedna placówka realizująca szczepienia, jak i jeden punkt prowadzony przez samorząd – powiedział.
ZOBACZ: Hiszpania. Po szczepieniach liczba zakażeń wśród medyków niższa o 99 procent
Dworczyk zapewnił, że samorządy “bardzo energicznie i pozytywnie” podeszły do tego projektu i współpracują z wojewodami oraz resortem spraw wewnętrznych.
WIDEO: Nowe punkty szczepień i terminy rejestracji. Sprawdź szczegóły
– Do tej pory mogły szczepić podmioty prowadzące działalność leczniczą. W II kwartale uruchomimy możliwość dla pojedynczych ratowników medycznych oraz pielęgniarek – przekazał koordynator programu szczepień.
📅 Deklarowana wielkość dostaw szczepionek do Polski w kwietniu to ok. 7 mln dawek ⤵️ pic.twitter.com/qLEsW7Bjao
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 30, 2021
Szczepienia w zakładach pracy
Jak dodał, zaszczepić będzie można się także w punktach drive-thru, aptekach oraz – “na pewnym etapie” – w niektórych zakładach pracy.
– Jeśli pracodawca, który ma minimum 500 chętnych pracowników do zaszczepienia i zorganizuje zespół szczepienny oraz właściwe zabezpieczenia, otrzyma szczepionki od rządu – zapowiedział minister.
#Szczepimysię#NowyEtap pic.twitter.com/gvbId1TWqH
— #SzczepimySię (@szczepimysie) March 30, 2021
Dworczyk wyjaśnił również, że 12 kwietnia ruszą zapisy na szczepienia dla urodzonych w 1962. – W następnych dniach taką możliwość otrzymają kolejne roczniki. Prawdopodobnie w maju szczepienia dla wszystkich chętnych – powiedział.
#Szczepimysię#NowyEtap#Kwiecień pic.twitter.com/VeirfJdNBZ
— #SzczepimySię (@szczepimysie) March 30, 2021
Pierwsze osoby, które będą się rejestrowały od 12 kwietnia, według rządu będą mogły zaszczepić się w tym samym miesiącu. – odpowiedział Dworczyk. Dodał, że widać po kalendarzach szczepień, że będą jeszcze wówczas wolne terminy.
– Też będą powoli następowały coraz większe poluzowania i rozszczelnienia tego systemu, np. szczepienie w miejscu pracy już nie będzie opisane centralnym kalendarzu. Oczywiście we wszystkich systemach informatycznych, którymi dysponuje Ministerstwo Zdrowia i służba zdrowia, takie osoby zaszczepione się znajdą, natomiast już nie będzie trzeba tego umawiać za pomocą kalendarza centralnego – objaśnił Dworczyk.
Na szczepienie zakwalifikuje stomatolog, student czy położna
Szef KPRM przypomniał, że do tej pory na szczepienie zakwalifikować mógł tylko lekarz. – We wtorek sejm przyjął ostatecznie ustawę, która pozwala na o wiele szersze kwalifikacje – zaznaczył.
Jak wyjaśnił, kwalifikacja na szczepienie będzie wykonywana na podstawie kwestionariusza i wstępnego wywiadu, który pacjent sam wypełni i podpisze.
ZOBACZ: Dworczyk: 2 miliony Polaków zaszczepionych obiema dawkami
– Jeżeli wszystkie odpowiedzi będą pozytywne to z automatu zostanie zakwalifikowany do szczepienia, w razie jakiejkolwiek wątpliwości pacjent jest kierowany do lekarza – powiedział Dworczyk.
Poinformował, iż po zmianie przepisów kwalifikację na szczepienie będzie mógł przeprowadzić m.in. lekarz, stomatolog, pielęgniarka, położna, felczer, ratownik medyczny, diagnosta laboratoryjny, farmaceuta czy student ostatniego roku studiów medycznych.
wka/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS