A A+ A++

Zasiłek pielęgnacyjny z podwyżką i coroczną waloryzacją? O takie zmiany wystąpił do Minister Rodziny i Polityki Społecznej Rzecznik Praw Dziecka.

RPD: 215 zł zasiłku dla dzieci z niepełnosprawnościami to rażąco mało

„Obowiązujące regulacje prawne nie zapewniają pełnego zabezpieczenia socjalnego małoletnich dzieci z niepełnosprawnością, bowiem aktualna wysokość zasiłku pielęgnacyjnego jest znacząco niska i nie odpowiada potrzebom tych osób” – pisze Rzecznik Praw Dziecka w wystąpieniu do Minister Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie zwiększenia wysokości zasiłku pielęgnacyjnego.

Rzecznik podkreślił, iż pierwsza waloryzacja zasiłku pielęgnacyjnego nastąpiła dopiero od 1 listopada 2019 r. na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 lipca 2018 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna.

„Uważam, że kwota zasiłku pielęgnacyjnego powinna podlegać corocznej waloryzacji, jak ma to miejsce w przypadku świadczenia pielęgnacyjnego. Aktualnie obowiązująca wysokość tego zasiłku nie sprosta oczekiwaniom rodziców dzieci z niepełnosprawnościami, którzy każdego dnia podejmują wysiłek zarówno materialny, jak i fizyczny związany z opieką i stałą rehabilitacją takiego dziecka” – przekonuje RPD.

Rzecznik zwrócił się zatem z prośbą o podjęcie działań mających na celu zwiększenie aktualnie obowiązującej wysokości zasiłku pielęgnacyjnego i poddanie jej corocznej waloryzacji.

Zasiłek pielęgnacyjny

Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Zasiłek pielęgnacyjny dla dziecka

Zasady przyznawania zasiłków pielęgnacyjnych dla dzieci określa ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Zgodnie z tymi przepisami zasiłek pielęgnacyjny przysługuje niepełnosprawnemu dziecku. Osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia zasiłek pielęgnacyjny przysługuje w przypadku legitymowania się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. O wsparcie może również wnioskować osoba niepełnosprawna w wieku powyżej 16. roku życia legitymująca się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia.

Zobacz również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułThe Estée Lauder Companies i Eastman podpisują list intencyjny z zamiarem przyspieszenia działań w zakresie zrównoważonych opakowań
Następny artykułŚwiąteczna sałatka – ile może stać w lodówce? Sprawdź, jak należy ją przechowywać