Krajowy Plan Odbudowy to specjalny projekt określający cele związane z odbudową polskiej gospodarki po pandemii koronawirusa. Do końca kwietnia rząd ma czas na przekazanie gotowego dokumentu dla Komisji Europejskiej. Ta z kolei będzie miała dwa miesiące na zaakceptowanie planu, który przewiduje w sumie 750 mld euro pomocy dla państw członkowskich.
W tej chwili (do 2 kwietnia) trwają jeszcze konsultacje ogłoszone przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ale samorządy, szczególnie dużych miast, przedstawiony przez rząd projekt KPO przyjmują z dużym niepokojem.
– W imieniu mieszkańców Białegostoku zwracamy uwagę, że skutki pandemii odczuli wszyscy Polacy, niezależnie od tego, gdzie mieszkają. Dlatego uważamy, że duże miasta nie powinny być traktowane rażąco gorzej niż pozostałe miejscowości – mówił podczas poniedziałkowej sesji Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta, który w imieniu Tadeusza Truskolaskiego prezentował stanowisko.
Rada Miasta Białystok: Projekt KPO zakłada dyskryminację
Białostoccy radni uznali, że projekt KPO zakłada dyskryminację miast wojewódzkich, w których zamieszkuje prawie połowa Polaków, w wielu obszarach tematycznych. Traktuje największe polskie miasta i ich mieszkańców jako beneficjentów drugiej kategorii, warunkując wsparcie dla dużych miast w wielu obszarach od niewykorzystania funduszy przez inne gminy.
– Takie zapisy znajdują się m.in. w zakresie zielonej i błękitnej infrastruktury, zazieleniania przestrzeni publicznych, rozwoju sieci ciepłowniczych, a także tworzenia nowych miejsc opieki dla dzieci do lat trzech i w obszarze ochrony zdrowia. Wątpliwości budzi także zaplanowany sposób dystrybucji środków, które mają być praktycznie w całości powierzone instytucjom centralnym – tłumaczy Anna Kowalska z białostockiego magistratu. – Takie rozwiązanie już wielokrotnie okazywało się nieefektywne i znacząco wydłużało proces wydatkowania środków, a opóźnienia w wydatkowaniu środków z KPO mogą doprowadzić wprost do utraty ich części.
W stanowisku napisano, że Rada Miasta Białystok nie zgadza się z systemową dyskryminacją stosowaną przez instytucje centralne wobec największych polskich miast. Białostoccy radni apelują do rządu RP o wsłuchanie się w głos naszych mieszkańców i samorządowców.
“Krajowy Plan Odbudowy, który ma pomóc gospodarce po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa i zapewnić jej większą odporność na przyszłe nieprzewidziane okoliczności, nie może wykluczać obszarów zamieszkanych przez 40 proc. Polaków” – czytamy w stanowisku.
Za przyjęciem stanowiska byli radni Koalicji Obywatelskiej, opozycja z Prawa i Sprawiedliwości w większości nie wzięła udziału w głosowaniu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS