Alkohol stanowi jedną z najczęściej stosowanych używek wśród Polaków. Pity w nadmiarze jest trucizną, która zaburza funkcjonowanie całego organizmu. Skutkami nadużywania mogą być liczne schorzenia, w tym wszelakie nowotwory, jak i problemy psychiczne. Etanol szkodzi nie tylko pijącemu, ale całej jego rodzinie. Co roku, w poniedziałek poprzedzający Wielkanoc, obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Trzeźwości – czas szczególnej refleksji nad problemem alkoholizmu wśród społeczeństwa.
Jak wskazuje onkolog, dr Andrzej Kałmuk, w uzależnienie alkoholowe nie trudno popaść. – Zaczyna się niewinnie od jednej lampki wina dziennie, spożywanej w celu odstresowania:
– Faszerujemy swój organizm alkoholem o różnym stopniu siły, co bardzo toksycznie wpływa na nasz organizm. Przewlekłe picie alkoholu sprawia, że po latach może pojawić się marskość wątroby, która prowadzi do śmierci. Możemy też nie dożyć raka i umrzeć z powodu niewydolności wątroby. Spożywanie nadmiernej ilości alkoholu powoduje też uszkodzenie kory mózgowej, co odzwierciedla się w możliwościach motorycznych, psychicznych czy mentalnych.
Alkoholizm może przyczynić się również do wielu problemów zdrowotnych, spowodowanych kolizjami w ruchu drogowym. Pamiętajmy, że pijany kierowca jest zagrożeniem nie tylko dla siebie. W ubiegłym roku policjanci z Częstochowy zatrzymali 397 pijanych kierowców – mówi podkom. Sabina Chyra-Giereś z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie:
– Prawie 200 z nich było sprawcami zdarzeń drogowych, w których zginęły 3 osoby. Nietrzeźwy, który wsiada za kierownicę, stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich uczestników ruchu! Alkohol prowadzi m.in. do: zmniejszenia szybkości reakcji, ograniczenia pola widzenia, błędnej oceny odległości i szybkości, błędnej oceny własnych możliwości i znacznego obniżenia samokontroli czy koncentracji, a także rozproszenia uwagi oraz senności. W ubiegły weekend policjanci z częstochowskiej drogówki zatrzymali 4 pijanych kierowców. Tydzień temu aż sześciu.
Pierwszym krokiem do trzeźwienia jest zmiana postrzegania własnego życia. Moment, gdy osoba uzależniona konfrontuje się z własnym nałogiem. Zaczyna się od poczucia bezsilności, poniesienia totalnej porażki, zagubienia, lęku i gniewu. Kolejny krok to rozpoczęcie abstynencji, która na początku jest wymuszona. Dzięki podjętym działaniom oraz uzyskanej pomocy od poradni specjalistycznych przechodzi się w fazę stabilizacji. Jeżeli uzależniony nie zmieni myślenia o sobie, jako chorym, proces zdrowienia stanie się pozorny. Bardzo ważna jest też odpowiednia motywacja, postrzegana jako początek zmian.
Wykaz placówek leczenia uzależnień z podziałem na województwa dostępny jest na stronie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
ABK
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS