A A+ A++

Aktualnie granicę zewnętrzną UE z Ukrainą na Podkarpaciu można przekraczać w:

–  Korczowej (ruch osobowy oraz towarowy), 

–  Medyce (ruch osobowy, w tym pieszy oraz towarowy). Nadal nie kursują osobowe pociągi międzynarodowe z Ukrainy do Polski.

–  Budomierzu (ruch osobowy oraz towarowy do 3,5 ton).

Nadal zamknięte jest przejście graniczne w Krościenku.

Nie kursują międzynarodowe pociągi osobowe z Ukrainy.

Na granicy z Ukrainą wciąż obowiązują ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców do Polski.

Kto może wjechać do Polski z Ukrainy? 

Osoby, które poświadczą swój stan zdrowia negatywnym wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, zwolnione są z obowiązku odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy. Badanie musi być wykonane w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy, licząc od momentu uzyskania wyniku testu. Przedstawiony podczas kontroli wynik testu musi być wystawiony w języku polskim lub angielskim.

Granica wewnętrzna UE z Republiką Słowacką. Nowe obostrzenia

Na granicy wewnętrznej UE z Republiką Słowacką wprowadzono nowe obostrzenia wobec osób wjeżdżających do Polski. Osoby, które nie mieszkają lub nie przebywają na stałe w Polsce, są zobowiązane posiadać negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Natomiast osoby, które wracają do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terenie Polski i będą miały negatywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2, nie będą podlegały obowiązkowej kwarantannie. 

Kontrole w zakresie realizacji obowiązku przestrzegania kwarantanny prowadzą również słowackie służby. Kontrole prowadzone są wobec osób przyjeżdżających z Polski. Zamknięte zostały niektóre szlaki komunikacyjne na granicy polsko-słowackiej:  Palota-Radoszyce, Nižná Polianka-Ożenna, Kurov-Muszynka, Circ-Leluchów, Lesnica-Szczawnica, Lysá nad Dunajcom-Niedzica, Tatranská Javorina-Łysa Polana, Suchá Hora-Chochołów, Bobrov-Winiarczykówka, Novot-Ujsoły.

Strona słowacka poinformowała, że pozostałe szlaki komunikacyjne mogą także, w określonych godzinach, zostać wyłączone z ruchu. Powyższe działania związane są z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się COVID-19.

– Planując podróż zagraniczną, należy uwzględnić obostrzenia obowiązujące w kraju sąsiednim. Osoby wybierające się za granicę zachęcamy do zapoznania się z obostrzeniami w krajach tranzytowych i  docelowych. Informacje dostępne są m.in. na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP – przypomina Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPonad 500 nowych przypadków w Krakowie
Następny artykułPrzyjemne z pożytecznym. Za 2 zł można nakarmić ptaki