- W różnych krajach UE różnie podchodzi się do kwestii wpływu zdrowia kierowców na bezpieczeństwo.
- W Polsce ten temat nie jest badany.
- ETSC chciałoby regularnych badań kierowców w każdym wieku – dla bezpieczeństwa.
Kwestia obowiązkowych badań lekarskich dla kierowców wygląda w UE różnie. W części krajów badań takich nie prowadzi się wcale, w innych jest to obowiązkowa pozycja w policyjnych statystykach wypadkowych. Podobnie z przepisami, dotyczącymi dopuszczania kierowców do ruchu na podstawie stanu zdrowia – w Polsce badanie takie wykonuje się w zasadzie tylko dwa razy – przed złożeniem wniosku o wydanie Profilu Kandydata na Kierowcę i przy wymianie dokumentu.
W takiej Francji na przykład, badania są regularne i dość rygorystyczne, a jazda bez odpowiedniej adnotacji od lekarza to poważne wykroczenie. Podobne regulacje dotyczą także kierowców seniorów w kilku innych krajach UE. Europejska Rada Bezpieczeństwa w Transporcie (ETSC) chciałaby wprowadzenia obowiązkowych okresowych badań lekarskich na terenie całej Unii Europejskiej.
Zdaniem ETSC badania takie powinny dotyczyć wszystkich kierowców, nie tylko seniorów. Eksperci ETSC podkreślają, że schorzenia, mające negatywny wpływ na prowadzenie pojazdów mogą ujawnić się niezależnie od wieku kierowcy. Zdaniem ETSC wcześnie wykryte wady, niedostatki w zdrowiu, czy inne problemy, mogą zostać w łatwy sposób zniwelowane, co prowadzi do dalszej bezproblemowej jazdy – tak może stać się w przypadku wykrycia wad wzroku, czy słuchu.
W Polsce wielokrotnie podejmowano próby wprowadzenia obowiązkowych okresowych badań lekarskich dla kierowców. W 2018 r. posłanka Mirosława Nykiel w interpelacji skierowanej do Ministra Zdrowia proponowała, by każdemu kierowcy po 40. roku życia badać obowiązkowo wzrok przynajmniej raz w roku. W tym samym roku pojawił się pomysł, by obowiązkową kontrolą medyczną objęci zostali kierowcy po 60. roku życia. Ministerstwo Zdrowia wycofało się finalnie z tych planów.
Przeczytaj także: staranowała motocyklistów, teraz zrzuca na nich winę
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS