A A+ A++
16:45

Modyfikacja zasad kwarantanny granicznej nastąpi od 30 marca; wszystkie wyłączenia z kwarantanny dotyczące m.in. osób zajmujących się transportem zawodowo lub studentów pozostają bez zmian – podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller. 

Zgodnie z przedstawionymi na poniedziałkowej konferencji prasowe modyfikacjami, dla przybywających ze strefy Schengen kwarantanna będzie obowiązkowa, ale zwalniać z niej będzie negatywny test (PCR lub antygenowy) na obecność koronawirusa nie starszy niż 48 godzin; dla przybywających do Polski ze strefy spoza strefy Schengen obowiązuje kwarantanna bez wyjątku.

“Osoby, które chociażby są kierowcami, zajmują się transportem zawodowo, czy osoby studiujące – te wszystkie wyjątki, które były wpisane do rozporządzenia – i są cały czas dostępne na stronie gov.pl/koronawirus – one w tym zakresie pozostają, jeżeli chodzi o wyłączenia z kwarantanny” – powiedział rzecznik rządu na briefingu prasowym. 

Zasady kwarantanny granicznej dotyczą podróżujących każdego rodzaju transportem. Podróżujących spoza strefy Schengen z kwarantanny nie zwalnia test wykonany w kraju, z którego przybywają.
Każdy z przyjezdnych, zarówno ze strefy Schengen, jak i spoza niej, będzie miał możliwość wykonania testu w Polsce i jeśli wynik będzie negatywny będzie zwalaniany z kwarantanny. 

15:07

Briefing prasowy rzecznika rządu Piotra Müllera oraz sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marcina Horały.

14:28

POLSKA
Duże obciążenie instalacji tlenowych i brak leków na COVID -19 zaczynają być problemem, z którymi teraz borykają się polskie szpitale – powiedział w poniedziałek PAP prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. Robert Flisiak. 

W związku z rosnącą liczbą zakażeń resort zdrowia poinformował o zwiększeniu łóżek covidowych o 3 tys. dodatkowych miejsc, w przyszłym tygodniu o 3,8 ts. miejsc.
Zdaniem prof. Flisiaka oprócz uruchamiania nowych miejsc dla chorych ważne jest też skontrolowanie w funkcjonujących szpitalach instalacji tlenowych, bo przeciążone instalacje mogą się psuć, stanowiąc olbrzymie zagrożenie dla chorych. “Taka awaria oznaczałaby śmierć kilkunastu, a może nawet więcej chorych jednocześnie” – powiedział. 

Profesor zwrócił uwagę na pojawiające się braki w szpitalach remdesiviru, który leczeni są chorzy na COVID-19. Wskazał, że wprawdzie do szpitali trafiają coraz młodsi pacjenci, ale umierają przede wszystkim starsi.
“Mamy utrzymującą się tendencję spadkową, jeśli chodzi o wiek osób hospitalizowanych, co jest wynikiem zaszczepienia większości osób starszych” – powiedział. Dodał, że “nie są jednak prawdziwe opowieści o masowym umieraniu osób młodych. Oczywiście zgony poniżej 40. roku życia zdarzają się, ale sporadycznie, natomiast średnia wieku osób umierających pozostaje ta sama od wielu miesięcy. Umierają osoby starsze, które nie zaszczepiły się lub nikt nie zadbał o to, aby im w zaszczepieniu pomóc”. 

Zdaniem profesora Flisiaka kluczowe znaczenie w zapobieganiu wzrostowi zakażeń ma teraz przestrzeganie obostrzeń.
“Gdyby nie święta, za ok. dwa tygodnie szczyt epidemii mielibyśmy za sobą. Obawiam się, że w wyniku zgromadzeń w kościołach czy spotkań rodzinnych może dojść do przedłużenia się czasu trwania wiosennej fali zakażeń” – powiedział.

12:00

POLSKA
Najgorsza sytuacja pod względem zajętych łóżek szpitalnych jest na Śląsku, Dolnym Śląsku, Mazowszu i w woj. świętokrzyskim – przekazał w poniedziałek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że na Śląsku trwa relokacja niektórych pacjentów do woj. opolskiego. 

Rzecznik resortu zdrowia na konferencji prasowej zwrócił uwagę, że najgorsza sytuacja pod względem zajętych łóżek szpitalnych jest na Śląsku, Dolnym Śląsku, Mazowszu i w woj. świętokrzyskim.
“Tutaj przekraczamy pułap 80 proc. zajętych łóżek szpitalnych” – przekazał Andrusiewicz.
Przyznał jednocześnie, że “dość trudna sytuacja jest w województwie śląskim”. “Tutaj, tak jak mówił minister zdrowia Adam Niedzielski, odbywa się już w tej chwili relokacja pacjentów, którzy trafiają na SOR-y w województwie śląskim. W tej chwili pacjenci przewożeni są karetkami pogotowia na teren województwa opolskiego” – powiedział rzecznik.

Dodał, że na razie do przewożenia pacjentów wykorzystywany jest transport kołowy. “Ale oczywiście przygotowujemy też rozwiązanie przemieszczania pacjentów ze szpitala, który dzisiaj się otwiera na lotnisku w Pyrzowicach (woj. śląskie) i za pomocą transportu lotniczego przewożenie pacjentów do innych, dalszych regionów. Na razie jeszcze ten transport lotniczy nie jest konieczny, ale jeśli byłby konieczny, to jesteśmy w stanie w granicach 40 osób dziennie przewieźć transportem lotniczym do szpitali zlokalizowanych w innych województwach” – zapewnił rzecznik MZ.

10:58
POLSKA
Badania laboratoryjne potwierdziły ostatniej doby 16 965 przypadków zakażenia koronawirusem, o ponad 2,3 tys. więcej niż tydzień temu.  Zmarło 48 chorych – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

Tydzień temu (22 marca) resort poinformował o 14 578 nowych przypadkach i 65 zgonach, a dwa tygodnie temu (15 marca) o 10 896 zakażeniach i 28 zgonach.

Najwięcej dziennych zakażeń do tej pory zanotowano w piątek 26 marca – 35 143 przypadków. W czwartek, dzień wcześniej, wykryto 34 151 zakażeń, a w środę 29 978.
Najwięcej zgonów w epidemii przyniósł 25 listopada ub.r. Tego dnia MZ przekazało informację o 674 zmarłych z powodu COVID-19.
Od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwszy przypadek COVID-19, zakażenie potwierdzono u 2 267 964 osób, z których 51 932 zmarły.

10:57

POWIAT LIMANOWSKI
Liczba zakażonych: 9
Liczba zakażonych na 10 tys. mieszkańców: 0,68
Liczba przypadków śmiertelnych: 0
Liczba osób objętych kwarantanną 406
Liczba wykonanych testów: 66
Liczba testów z wynikiem pozytywnym: 9 

10:56

MAŁOPOLSKA
Liczba nowych zakażeń: 1525
Liczba przypadków śmiertelnych: 5:

– choroby współistniejące wraz z COVID-19: 1
– wyłącznie z powodu COVID: 4
Liczba osób na kwarantannie: 35675
Liczba wykonanych testów: 4350
– w tym z wynikiem pozytywnym: 1615

10:40

POLSKA
Mamy 16 965 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: 

– mazowieckiego (2834), 

– śląskiego (2694), 

– dolnośląskiego (1887), 

– wielkopolskiego (1534), 

– małopolskiego (1525), 

– pomorskiego (1007), 

– łódzkiego (929), 

– zachodniopomorskiego (643), 

– kujawsko-pomorskiego (642), 

– podkarpackiego (614), 

– lubuskiego (589), 

– świętokrzyskiego (585), 

– opolskiego (448), 

– lubelskiego (373), 

– warmińsko-mazurskiego (249), 

– podlaskiego (181). 

231 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. 

Z powodu #COVID19 zmarło 11 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 37 osób.  

 Liczba zakażonych koronawirusem: 2 267 964/51 932 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

10:26

Briefing prasowy dotyczący punktu szczepień w krakowskiej Tauron Arenie z udziałem wojewody małopolskiego Łukasza Kmity, prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego oraz dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcina Jędrychowskiego.

09:38

Z prośbą o zgłaszanie się do pracy wolontariackiej w szpitalach tymczasowych zwróciły się do studentów władze Collegium Medicum UJ w Krakowie.
“W związku z trudną sytuacją epidemiologiczną oraz potrzebami kadrowymi w szpitalach Małopolski zwracamy się z prośbą do wszystkich studentów o zgłaszanie się do szpitali w celu podjęcia zadań w charakterze wolontariatu” – napisał w komunikacie do studentów prorektor Collegium Medicum UJ prof. Tomasz Grodzicki. 

Wykonywanie zadań w ramach wolontariatu ma być zaliczone studentom na poczet zajęć praktycznych lub praktyk zawodowych.
Zgodnie z informacjami wojewody małopolskiego Łukasza Kmity do pracy w szpitalach tymczasowych zgłosiło się kilkunastu lekarzy rezydentów. W piątek urząd wojewódzki wydał delegacje dla ok. 100 lekarzy do pracy w szpitalu tymczasowym Expo, zatrudnionych na co dzień w innych szpitalach. 

Przedstawiciele poszczególnych szpitali wyrazili w rozmowie z PAP zaniepokojenie decyzjami o delegacji pracowników – obawiają się utrudnień w pracy z powodu zmniejszenia liczby personelu.
W tym tygodniu liczba łóżek covidowych ma się zwiększyć zarówno w szpitalach tymczasowych, jak i w pozostałych.
Zgodnie z poniedziałkowymi danymi urzędu wojewódzkiego, na ponad 3,5 tys. łóżek covidowych zajętych jest ponad 2,5 tys. Spośród 354 respiratorów zajętych jest 317.

09:38

POLSKA
Ostatniej doby do polskich szpitali trafiło ponad 800 pacjentów z COVID-19 – poinformował w poniedziałek wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska. Osoby, które są hospitalizowane, trafiają do szpitali w dość ciężkim stanie. 

Łagodniejszy przebieg tej choroby był jesienią i wiosną ubiegłego roku – dodał.
W poniedziałek rano w Programie Pierwszym Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił o aktualnej sytuacji epidemicznej i o najnowszych danych dotyczących liczby potwierdzonych zakażeń koronawirusem.
“Dane, które otrzymujemy z weekendu są zdecydowane zawsze danymi mniejszymi. Ich liczby są znacznie mniejsze niż w ciągu tygodnia. Tak samo będzie i dzisiaj, ale widzimy jednak, że ten trend wzrostowy jednak w dalszym ciągu się utrzymuje, jeżeli porównamy poniedziałek do poniedziałku” – powiedział Kraska.
Kraska poinformował, że do polskich szpitali w związku z zachorowaniem na COVID-19 trafiło ostatniej doby ponad 800 osób. 

“To jest bardzo niepokojące, szczególnie, że te osoby trafiają w dość ciężkim stanie – to jest zupełnie inna sytuacja niż na jesieni czy na wiosnę. Wtedy był zdecydowanie łagodniejszy przebieg tej choroby. W tej chwili praktycznie każdy pacjent, który trafia do szpitala wymaga tlenoterapii, a większość także wymaga czasem tej tlenoterapii wysokoprzepływowej lub pomocy respiratora” – podkreślił.
Dodał, że w tym tygodniu zwiększona będzie pula miejsc w szpitalach dla pacjentów z COVID-19 – o ponad 3 tys.
Wiceszef resortu zdrowia mówił, że nie należy sobie robić wielkiej nadziei, że epidemia jest w odwrocie. “Tak nie jest. To niestety obserwujemy w ciągu tygodnia, kiedy tych zleceń na badania jest zdecydowanie więcej. Wiemy, że w czasie weekendu lekarze rodzinni tych badań nie zlecają. Czekamy na wtorek, środę – to są takie dni kiedy widzimy jaki będzie trend w następnym tygodniu” – wyjaśniał.

08:44

Misja naukowców pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Wuhanie oceniła, że koronawirus SARS-CoV-2 przeszedł prawdopodobnie na człowieka z nietoperzy poprzez inne zwierzęta – podała w poniedziałek agencja AP, która dotarła do projektu raportu z misji.
Międzynarodowy zespół badaczy wspólnie z naukowcami chińskimi ocenił również, że hipoteza o wydostaniu się koronawirusa z laboratorium w Wuhanie jest „skrajnie mało prawdopodobna” – informuje Associated Press.

Cytowane ustalenia są zgodne z oczekiwaniami, ale wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Członkowie misji zalecili dalsze badania nad tym, jak koronawirus zaatakował ludzi, za wyjątkiem hipotezy o wycieku z laboratorium.

Naukowcy zakończyli misję w Wuhanie w połowie lutego, ale publikacja raportu z ich pracy opóźnia się. Początkowo WHO zapowiadała podsumowanie najważniejszych ustaleń jeszcze w lutym, a później – publikację pełnego raportu w połowie marca. W ubiegłym tygodniu urzędnik WHO ocenił, że raport będzie gotowy „w ciągu kilku dni”.

Pojawiły się spekulacje, że chińskie władze starają się wpływać na treść raportu, by nie znalazły się w nim sugestie dotyczące odpowiedzialność tego kraju za wybuch pandemii – pisze Associated Press.

Agencja AP ocenia, że wersja raportu, którą przekazał jej w poniedziałek pracujący w Genewie dyplomata, wygląda na prawie ostateczną. Nie jest jasne, czy przed publikacją treść raportu ulegnie zmianie.

Po wyjeździe z Chin niektórzy członkowie międzynarodowego zespołu ekspertów skarżyli się na napiętą atmosferę i presję polityczną towarzyszącą badaniu genezy pandemii Covid-19 w Wuhanie.

Pochodzenie koronawirusa stało się kwestią polityczną i wywołuje napięcia w relacjach Chin z Zachodem, szczególnie z USA, które zarzucają Pekinowi ukrywanie danych na temat pandemii. Władze ChRL twierdzą natomiast, że koronawirus niekoniecznie pochodzi z Chin, i mógł przybyć do Wuhanu na mrożonych produktach spożywczych sprowadzanych z zagranicy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNajlepsze trzygwiazdkowe hotele wakacyjne na Kos
Następny artykułUrząd Stanu Cywilnego wraca do pracy rotacyjnej