Zmiany ogłoszone 29 marca wejdą w życie niemalże natychmiast, bo od 30 marca. Od tego dnia obowiązek kwarantanny po przylocie do Polski będzie dotyczył wszystkich przylatujących do kraju, również obywateli strefy Schengen.
Jak to będzie wyglądać w praktyce? Po przylocie do Polski, straż graniczna będzie spisywać wszystkich podróżnych i kierować ich na kwarantannę.
Obywatele strefy Schengen będą mogli zostać z niej zwolnieni, jeśli wyślą sanepidowi negatywny wynik testu, zrobiony najpóźniej 48 godzin przed przylotem do kraju. Test będą mogli wykonać w Polsce.
Co ważne, takiej możliwości nie będą miały osoby przybywające do Polski spoza strefy Schengen.
Wiceminister infrastruktury Marcin Horała powiedział, że nowe zasady spowodują wydłużenie czasu obsługi podróżnych na lotniskach.
– Trzeba liczyć się z tym, że nieraz nawet do kilku godzin może upłynąć od wylądowania samolotu do wyjścia z lotniska. Czasami będzie tak, że trzeba będzie dłużej poczekać w samolocie na jego opuszczenie. Trzeba też liczyć się z tym, że będzie oczekiwanie na kontrolę straży granicznej przy wychodzeniu z samolotu. Tu niestety wszyscy musimy się uzbroić w cierpliwość – powiedział Horała.
Obowiązek kwarantanny będzie dotyczył również osób, które pracują, lub uczą się za granicą. Ale będą z niej zwolnione m.in. osoby zaszczepione, a także wykonujące niektóre zawody.
– Wszystkie wyjątki dotyczące kwarantanny granicznej znajdą się w rozporządzeniu, które dziś zostanie opublikowane na stronie gov.pl – powiedział w trakcie konferencji rzecznik rządu Piotr Müller.
CPK. Czy jest potrzebny? Ekspert wymienia trzy kluczowe elementy
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS