Już wkrótce przy zakupie produktów w szklanych i plastikowych opakowaniach zapłacimy dodatkową opłatę. Kaucja zostanie oddana przy zwrocie zużytych butelek – informuje serwis Wiadomości Handlowe.
Rząd przymierza się do wprowadzenia nowej opłaty pobieranej podczas zakupu butelek szklanych oraz plastikowych. Pieniądze zostaną zwrócone po oddaniu opakowań do punktu zwrotu, na ten moment nie wiadomo, w jakiej formie będzie funkcjonować. Kaucją mają zostać objęte:
- butelki szklane o pojemności do 1,5 l.,
- butelki plastikowe o pojemności do 3 l.
Kaucją nie zostaną objęte opakowania aluminiowej, tak wynika z założeń zaprezentowanych podczas seminarium Forum Rozwoju Lokalnego. Na ten moment nie ma jeszcze rządowego projektu ustawy regulującej system kaucyjny. Jednak jego wprowadzenie jest już niemal pewne. Podobne rozwiązania funkcjonują od wielu lat m.in. w Niemczech.
Kaucja za szklane i plastikowe butelki
– Przez system kaucyjny należy rozumieć system, w którym przy sprzedaży produktów w opakowaniach pobierana jest opłata, która jest zwracana w momencie zwrotu opakowań lub odpadów opakowaniowych bez konieczności okazania paragonu potwierdzającego wcześniejsze uiszczenie kaucji – czytamy na slajdach przedstawionych podczas prezentacji na seminarium Forum Rozwoju Lokalnego.
Polacy zapłacą kaucję za plastikowe butelki i puszki. “Minimum 50 groszy”
Szykują się spore zmiany. Wkrótce klienci zapłacą kaucję za plastikowe butelki i puszki po napojach. Pieniądze będzie można odzyskać, wyrzucając puste opakowanie do specjalnych butelkomatów. “Minimum 50 groszy” – mówił Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.
Nowe przepisy to przede wszystkim większe obowiązki dla producentów. Będą musieli zapłacić opłatę opakowaniową oraz spełnić dodatkowe wymogi m.in. utrzymanie odpowiedniego poziomu selektywnej zbiórki odpadów. Opłata opakowaniowa zostanie przeznaczona na finansowanie zbierania i przetwarzania zużytych butelek.
Wprowadzenie kaucji to kolejny krok Polski w walce z plastikiem. Już dwa lata temu na ulicach Warszawy pojawiły się pierwsze recyklomaty. Za zwrócone opakowania plastikowe mieszkańcy stolicy mogą otrzymać zniżki lub darmowe bilety do placówek kultury. Na podobne rozwiązania zdecydowały się również inne miasta, m.in. Poznań oraz Białystok.
DF
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS