A A+ A++

Zaczęło się od książki “Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski” autorstwa prof. Barbary Engelking i prof. Jana Grabowskiego. Książka ukazała się w 2018 roku i jest efektem projektu badawczego realizowanego przez Centrum Badań nad Zagładą Żydów pt. “Strategie przetrwania Żydów podczas okupacji w Generalnym Gubernatorstwie, 1942-1945. Studium wybranych powiatów”). Opisuje drobiazgowo losy ukrywających się Żydów.

Po roku od publikacji jej autorzy dostali wezwanie do sądu; sprawę z powództwa cywilnego wytoczyła im Filomena Leszczyńska, krewna jednego z opisanych w książce mężczyzn. Sąd okręgowy w Warszawie uznał, że Engelking i Grabowski mają przeprosić Leszczyńską, ale nie muszą jej płacić odszkodowania.

Tę właśnie sprawę opisała w swoim tekście Masha Gessen, dziennikarka “New Yorkera”, znalazło się w nim stwierdzenie: “Aby uniewinnić naród z morderstwa trzech milionów Żydów, polski rząd posunie się nawet do ścigania naukowców za zniesławienie”.

Do tych słów odniósł się Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

“Sprowadzenie całej Polski do historii kolaborantów, szantażystów, donosicieli czy morderców jest historycznym kłamstwem” – napisał w swoim oświadczeniu Cywiński. “Prawdziwy dziennikarz, zawodowy analityk powinien wiedzieć, że takie kłamstwa niszczą prawdę”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułProjekt transgraniczny “Bug łączy nas”
Następny artykułAplikacja STOP COVID. Kancelaria Premiera zachęca do ściągnięcia