Wezwanie dotyczyło 5 osób, które wspinały się w dwóch grupach. W dwuosobowej grupie jeden z taterników doznał kontuzji łydki, prawdopodobnie na skutek zahaczenia rakiem. Taternicy zdecydowali się wycofać, wracając do podstawy ściany. Jednocześnie poprosili ratowników o pomoc. Akcja zakończyła się o 3 w nocy, kiedy taternicy wraz z ratownikami TOPR-u dotarli do schroniska w Morskim Oku. Druga, trzyosobowa grupa, zdecydowała się przenocować w ścianie i czekać na pomoc ratowników, gdyż nocna akcja nie była konieczna, a ze względu na bezpieczeństwo ratowników i ratowanych lepiej było przeprowadzić ją za dnia.
Lód na jeziorach powoli się topi
Temperatura w nocy nie była zbyt ekstremalna, a sami taternicy byli przygotowani na nocny biwak. Akcja ewakuacji miała odbyć się ze śmigłowca, jednak warunki były na tyle niekorzystne i zmienne, że o 6 rano wyruszyła wyprawa. Wykorzystując chwilową poprawę pogody, udało się ewakuować taterników ze ściany – mówi Tomasz Wojciechowski, ratownik dyżurny TOPR-u. W Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. W wyższych partiach Tatr panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Pokrywa śnieżna jest mocno zróżnicowana, w zależności od ekspozycji i wysokości. Zalegający na szlakach śnieg jest w godzinach porannych bardzo twardy i zmrożony – występuje lodoszreń. W godzinach popołudniowych w miejscach nasłonecznionych robi się mokry i grząski. W żlebach oraz w miejscach zacienionych twardy śnieg utrzymuje się przez cały dzień. Na graniach utworzyły się nawisy śnieżne. Gdzieniegdzie szlaki są pozawiewane i występują zaspy. Utrudnieniem w partiach graniowych jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim. Na górskich jeziorach widać już gdzieniegdzie wodę, a pokrywa lodowa nie jest już tak zmrożona.
Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk miejscami jest ślisko i występują oblodzenia, zwłaszcza w godzinach porannych oraz w miejscach zacienionych. Po południu w miejscach nasłonecznionych śnieg robi się mokry oraz tworzą się breja i błoto pośniegowe.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS