Rok 2021 rozpoczął się w nowej, pandemicznej rzeczywistości i prawdopodobnie tak już zostanie. Pojawienie się koronawirusa diametralnie zmieniło sytuację gospodarczą na całym świecie. Zmiany dotknęły również branży budowlanej. Inwestorzy nie zwalniają tempa, jednak borykają się z wieloma innymi problemami. Jednym z nich są problemy z dostępnością materiałów oraz produktów budowlanych. Jak będzie wyglądał ten rok pod względem zaopatrzenia w produkty budowlane?
Ograniczona produkcja materiałów budowlanych w Polsce i na świecie
Popyt na zakup materiałów i produktów budowlanych, pomimo pandemii nie spada. Duże inwestycje nie zwalniają, a sytuacja sprzyja również mniejszym pracom, takim jak remonty mieszkań czy renowacje. Pandemia wpłynęła jednak mocno na dostępność materiałów na rynku. Z powodu obecnej sytuacji epidemicznej wiele producentów musiało ograniczyć lub czasowo wstrzymać produkcję. Problemem jest również spadek mobilności i trudności w międzynarodowej wymianie towarów, zwłaszcza ze wschodu. W 2021 roku sytuacja powinna zostać względnie ustabilizowana, jednak trzeba liczyć się z dłuższym czasem oczekiwania na realizację zamówień oraz przede wszystkim wzrost cen produktów i usług.
Znaczący wzrost cen materiałów budowlanych w stosunku do roku poprzedniego
Zgodnie z danymi przedstawionymi przez grupę PBS Handel S.A. ceny materiałów budowlanych wzrosły średnio o 1,8% w stosunku do analogicznego okresu w roku 2020. Prognozowany jest niestety dalszy wzrost cen, a niesłabnący popyt oraz ograniczona podaż tylko umacniają ten trend. W opinii ekspertów w drugiej połowie 2021 r. może nastąpić lekkie wyhamowanie wzrostów cen materiałów budowlanych i usług, co jest niepewną, ale z pewnością optymistyczną prognozą.
Ceny materiałów budowlanych mogą różnić się znacząco w zależności od regionu oraz przede wszystkim źródła zakupów. Dyskonty, hipermarkety, hurtownie oraz duże składy budowlane dysponują zróżnicowaną cenowo ofertą. Szeroką ofertę produktów oraz stosunkowo korzystne ceny oferują zazwyczaj składy budowlane, takie jak sieć składów MB Wesołek. Często też, ze względu na możliwości składowania, dysponują dużą ilością zapasów. Pokrycia dachowe Poznań i inne produkty są dostępne od ręki.
Zmiana nawyków zakupowych wśród klientów branży budowlanej
Pandemia zmieniła również podejście statystycznego klienta do zakupów. W obecnej sytuacji priorytetem jest szybki i wygodny zakup produktów budowlanych. Najlepiej jak najbliżej i maksymalnie szybko. Niższym priorytetem jest dziś cena czy jakość produktów. Popularne stały się również zakupy materiałów budowlanych przez internet. W sieci znaleźć można produkty w atrakcyjnych cenach i kupić je bez wychodzenia z domu. Sklepy online zazwyczaj oferują również transport, więc takie rozwiązanie jest stosunkowo wygodne i przede wszystkim bezpieczne. Prognozy na rynku materiałów budowlanych w ciągu najbliższych kilku lat zapowiadają duży wzrost zakupów realizowanych przez internet.
Oblicze światowej gospodarki w dobie pandemii bardzo szybko się zmienia. Branża budowlana jest co prawda jedną z nielicznych, które nie ucierpiały z powodu koronawirusa. Nie oznacza to jednak, że rzeczywistość w tej branży nie ulegnie w tym roku zmianie. Inwestorzy i usługodawcy muszą liczyć się z potencjalnymi problemami w dostawach, wzrostem cen oraz problemami z możliwością realizacji zamówień stacjonarnie. Nie mniej jednak ten obszar gospodarki może czuć się bezpieczny w zakresie poziomu zapotrzebowania i popytu na produkty oraz usługi budowlane.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS