W wielu podhalańskich miejscowościach górale w strojach regionalnych przyszli przed parafialne świątynie, aby poświęcić palmy wielkanocne przygotowane nieraz całymi rodzinami. Tak było m.in. w sanktuarium Matki Boskiej w Ludźmierzu.
– Cieszę się, że znaleźliście czas, aby przygotować tradycyjne Palmy Wielkanoce, a do tego przyszliście z nimi przed oblicze Matki Boskiej Ludźmierskiej. Wspólnie razem wypraszamy przed Nią łaski o godne przeżycie świąt – mówił ks. Jerzy Filek, kustosz sanktuarium w Ludźmierzu.
W Niedzielę Palmową 28 marca w Ludźmierzu odbył się tradycyjny Konkurs Palm. Przez Mszą św. o 11 ks. kustosz Jerzy Filek poświęcił palmy przygotowane przez parafian. Ze względu na obostrzenia wynikające z pandemii uroczystość miała miejsce przed ołtarzem polowym.Po Mszy św. wierni z palmami powrócili przed ołtarz polowy, aby wziąć udział w Konkursie Palm, w różnych kategoriach, najpiękniejszej i najdłuższej. Na wszystkich czekały niespodzianki, m.in. pamiątkowe dyplomy.
Ks. Filek zachęcił górali do uczestnictwa w uroczystościach Wielkiego Tygodnia w ludźmierskiej bazylice i przeżywania liturgii Triduum Paschalnego w świątyni, a także wokół niej. Dla wiernych zostały przygotowane dodatkowe ławki rozstawione na zewnątrz sanktuarium.
O przygotowaniu Palm Wielkanocnych pamiętali także mieszkańcy Bukowiny Tatrzańskiej. Palmy wykonane w tamtejszej miejscowości przypominają bukiety z wierzbiny, jałowca i kolorowych ozdób. – Tradycja robienia palm wielkanocnych jest wciąż żywa. I przechodzi z pokolenia na pokolenie. Zaangażowane są w to całe rodziny. Palmy zdobione są kwiatami i wstążkami z bibuły – przypomina Bartek Koszarek, dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury.
Od 1982 r. w Bukowiańskim Centrum Kultury odbywa się przegląd palm wielkanocnych. Z powodu pandemii w tym roku, podobnie jak rok temu, nie mógł się odbyć w tradycyjnej formie w Domu Ludowym.
Z kolei na Orawie, m.in. w Lipnicy Małej tamtejsza młodzież i dzieci z zespołu „Małolipnicanie” przygotowali świąteczny kiermasz. Można było nabyć własnoręcznie przygotowane palmy, wiosenne wianuszki, jajka, jajeczka, kurki, pieczone baranki, babki i chleb domowy, a także stroiki. Kiermasz miał miejsce przed kościołem w Lipnicy Małej.
Święcenie palm odbywało się także w góralskiej parafii w Kościelisku koło Zakopanego i w Ostrowsku koło Nowego Targu. Księża proboszczowie zdecydowali, ze względu na obostrzenia, że uroczystości miały miejsce na zewnątrz kościołów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS