W związku z konwersją wierzytelności z tytułu pożyczki na udziały w podwyższonym kapitale zakładowym spółki z o.o., kwota pożyczki przeznaczona na pokrycie wkładu na udziały stanowi koszt uzyskania przychodu wspólnika wnoszącego wkład.
Tak wynika z wydanej 26 lutego 2021 r. interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0111-KDIB2-1.4010.540.2020.1.PB).
Wnioskodawca jest osobą prawną, jednym ze wspólników spółki z o.o. W początkowym okresie działalności spółka z o.o. potrzebowała co pewien czas środków finansowych na utrzymanie płynności. W związku z tym wnioskodawca zawarł ze spółką wiele umów pożyczek, na podstawie których przekazał spółce środki pieniężne. Zgodnie z treścią umów, pożyczki były oprocentowane. Obecnie spółka z o.o. zamierza spłacić wszystkie zaciągnięte pożyczki wraz z odsetkami. Odsetki zostaną spłacone w formie pieniężnej. Natomiast odnośnie do kwot głównych pożyczek, strony wyraziły wolę konwersji wierzytelności na udziały. Realizacja tego procesu rozpocznie się podobnie jak kodeksowa procedura podwyższenia kapitału zakładowego. Zgromadzenie wspólników podejmie uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego poprzez utworzenie nowych udziałów, które zostaną pokryte wkładem ni…
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów “Rzeczpospolitej”
… czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS