A A+ A++

W przypadku trzech gospodarstw znajdujących się na Limanowszczyźnie zachodzi podejrzenie występowania u drobiu ptasiej grypy. Pobrane próbki trafią teraz do badań; wyniki mają być znane na początku przyszłego tygodnia. jeśli choroba zostanie potwierdzona, będzie to oznaczało iż została zawleczona z terenu powiatu nowosądeckiego.

Dziś pracownicy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Limanowej prowadzili czynności w trzech gospodarstwach na terenie powiatu limanowskiego. Z każdego z nich pobrane zostały próbki do badań. Materiał jest w tej chwili w drodze do laboratorium w Krakowie. Wyniki będą znane na początku przyszłego tygodnia. 

Jak dowiedzieliśmy się w rozmowie z Anetą Kawulą, powiatowym lekarzem weterynarii w Limanowej, w przypadku dwóch gospodarstw na Limanowszczyźnie zachodzi uzasadnione podejrzenie, że choroba zostanie potwierdzona (w jedym z nich, na podstawie zaobserwowanych przez pracowników inspektoratu objawów, prawdopodobieństwo jest bardzo duże). 

Drób we wszystkich trzech przypadkach pochodził z gospodarstwa, w którym potwierdzono już występowanie HPAI. Nie znajduje się ono na Limanowszczyźnie – choroba, jeśli zostanie potwierdzona w próbkach – została zawleczona z terenu powiatu nowosądeckiego. 

Grypa ptaków należy do chorób zwierząt listy OIE jako niezwykle zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa drobiu, która może powodować śmiertelność do 100%. Chorobę wywołują niektóre szczepy podtypów H5 i H7 wirusa grypy typu A. (czynnik etiologiczny: wirus z rodziny Orthomyxoviridae, rodzaju Influenzavirus). Na zakażenie wirusami grypy ptaków podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków zarówno domowych (drób), jak i dzikich wolno żyjących.

Drogi zakażenia
Zakażenie następuje głównie drogą oddechową i pokarmową. Najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia drobiu domowego jest bezpośredni lub pośredni kontakt z wędrującymi ptakami dzikimi, zwykle ptactwem wodnym. Rozprzestrzenienie wirusa może następować również poprzez zanieczyszczoną paszę, wodę, nawóz, ściółkę, sprzęt i środki transportu. Bardzo ważną rolę w rozprzestrzenianiu wirusa grypy ptaków odgrywa człowiek, który poprzez zanieczyszczone ubranie, obuwie, sprzęt i produkty może przyczynić się do rozprzestrzeniania choroby.

Zagrożenie dla ludzi
Jak dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem HPAI/H5N8 u człowieka i w chwili obecnej nie ma podstaw do wprowadzania ponadstandardowych środków prewencyjnych w odniesieniu do ludzi. Badania genetyczne wirusa H5N8 wykrytego w Polsce wskazują na typowy profil, charakterystyczny dla wirusów ptasich i brak głównych cech przystosowawczych do organizmu człowieka.

Biorąc jednak pod uwagę ewolucyjne pochodzenie wirusów H5N8 od H5N1 oraz generalnie dużą zmienność wirusów grypy, wskazana jest pewna ostrożność, szczególnie u osób zawodowo mających kontakt z drobiem i ptakami dzikimi. Zaleca się stosowanie rutynowych zasad higieny, takich jak mycie rąk ciepłą wodą z mydłem oraz unikanie bezpośredniego kontaktu z drobiem chorym, padłym ptactwem dzikim oraz przedmiotami, na których znajdują się ślady ptasich odchodów.

Wirus szybko ginie w produktach drobiarskich poddanych obróbce termicznej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKolejki w kędzierzyńskim wydziale komunikacji to już historia. Wszystko zmienił system informatyczny
Następny artykułIga Świątek przegrała w Miami z 338. tenisistką w rankingu WTA