Zdolni, kreatywni i otwarci. Taką mamy młodzież #wGdyni – wciąż nas zaskakuje ciekawymi pomysłami, z których możemy korzystać wszyscy. Na przykład w zeszłym roku licealiści z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Wacława Sierpińskiego stworzyli aplikację Morabus, która ułatwia korzystanie z transportu publicznego, a niedawno uczennice II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza wymyśliły narzędzie LEXmaster. Dzięki niemu wzrośnie świadomość młodych ludzi na temat przysługujących im praw i obowiązków.
Gdyńska młodzież wciąż zaskakuje niezwykłymi pomysłami, które przynoszą korzyści wszystkim. To między innymi apka Morabus stworzona przez uczniów VI LO czy LEXmaster – narzędzie, które już w kwietniu powinno ruszyć ze swoją aplikacją.
– Liczne sukcesy gdyńskich uczniów, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym, zawsze napawają nas dumą i pokazują, że marzenia są po to, aby je realizować. Ale pamiętajmy, że za tymi sukcesami stoją także inni: znakomici pedagodzy z gdyńskich szkół, którzy zawsze są zaangażowani we wsparcie i rozwój młodzieży – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
Dwie uczennice z II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza w Gdyni postanowiły wykorzystać wiedzę zdobytą w klasie prawniczej i podzielić się nią ze swoimi rówieśnikami. Narzędzie póki co jest dostępne jedynie na Instagramie, nazwały LEXmaster.
– Dostrzegłyśmy, że nasi rówieśnicy nie znają przysługujących im praw, a jako że jesteśmy uczennicami klasy prawniczej w II Liceum Ogólnoształcącym w Gdyni, stwierdziłyśmy, że musimy wykorzystać ten potencjał i możliwości. Obecnie działamy na Instagramie, gdzie regularnie pojawiają się infografiki. Na kwiecień planowana jest premiera aplikacji mobilnej, która będzie leksykonem prawniczym – opowiada Marta Kowaliszyn, jedna z założycielek LEXmaster.
Jak działa LEXmaster i do kogo właściwie jest skierowany?
Celem licealistek jest zwiększenie świadomości, głównie młodych ludzi, w zakresie ich praw i obowiązków. Ale również pokazanie, jakie organizacje i instytucje mogą pomóc im w trudnych, nietypowych przypadkach, które pojawiają się przy wchodzeniu w dorosłe życie.
– Chcemy tak przedstawić te wszystkie zawiłe procedury i terminy prawne, aby były one jasne i zrozumiałe. Niestety edukacja prawna w Polsce jest na dość niskim poziomie, a uważamy, że ważne jest, aby młodzi ludzie byli świadomi praw, jakie im przysługują, ale również zakazów, których powinni przestrzegać. Nasza inicjatywa działa w internecie. Na Instagramie przedstawiamy wybrane zagadnienia, a aplikacja będzie zawierać jeszcze więcej informacji – dodaje Marta.
Aplikacja LEXmaster powinna się pojawić w połowie kwietnia. Nad jej powstaniem czuwa Kuba Nurkiewicz z VI LO w Gdyni, który dołączył do zespółu dziewcząt i jest odpowiedzialny za kwestie techniczne. Od początku priorytetem było to, aby z aplikacji mogła korzystać jak największa liczba osób, dlatego będzie bezpłatna.
A jak na LEXmastera zareagowali rówieśnicy licealistek?
– Bardzo pozytywnie. Wielu z nich dostrzega potrzebę edukacji z zakresu prawa, a nasza propozycja jest bardzo przystępna. Niezwykle nam zależało, aby każdy aspekt, którym się zajmiemy był napisany jak najprostszym językiem – mówi Marta.
O projekcie
Projekt LEXmaster realizowany jest w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. Zespół tworzą trzy osoby. Za kwestie merytoryczne odpowiadają Marta Kowaliszyn i Wiktoria Kosidło, uczennice II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza. Natomiast za te techniczne Kuba Nurkiewicz z VI LO im. Wacława Sierpińskiego.
W kwestiach merytorycznych twórcy LEXmaster współpracują z sędziami z „Iustitii”. Mają też patronaty: Polskiego Centrum Mediacji – oddział Trójmiasto, Gdańskiego Centrum Mediacji Szkolnej i Rówieśniczej, honorowy patronat prezydenta Gdyni oraz polskiej marki MISBHV, która dotychczas prowadziła kampanię między innymi z KPH czy #sexedpl.
Zobacz także:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS