Komunikat dotyczący uroczystości pogrzebowych został przekazany przez Andrzeja Gizę, dyrektora Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena.
29 marca 2020 roku, po długiej i ciężkiej chorobie, zmarł w swoim krakowskim domu prof. Krzysztof Penderecki – kompozytor, dyrygent, pedagog muzyczny; doktor honoris causa 39 uniwersytetów, honorowy członek najważniejszych światowych akademii artystycznych i naukowych, Kawaler Orderu Orła Białego.
„Śmierć kompozytora poruszyła krajową i międzynarodową opinię publiczną. Słowa solidarności, jakie z całego świata spływały do rodziny Maestro, były ogromnym wsparciem dla pogrążonych w żałobie bliskich oraz dla miłośników twórczości autora Polskiego Requiem” – napisał w imieniu Rodziny prof. Pendereckiego Andrzej Giza.
Dyr. Andrzej Giza przypomniał w komunikacie, że na wniosek m.in. Ministra Kultury oraz Prezydenta Miasta Krakowa rodzina Maestro wyraziła zgodę na pochówek kompozytora w Panteonie Narodowym w Krakowie. Jednocześnie z uwagi na ogromne zasługi śp. Krzysztofa Pendereckiego dla kraju, jednego z najwybitniejszych kompozytorów swojej epoki, postanowiono o pożegnaniu Maestro w formule oficjalnych uroczystości państwowych.
Z uwagi na pandemię COVID-19 msza pogrzebowa prof. Krzysztofa Pendereckiego odbyła się 2 kwietnia 2020 roku w rodzinnej parafii w Krakowie i miała charakter zamknięty. Po nabożeństwie urna z prochami kompozytora została złożona w krypcie bazyliki św. Floriana w Krakowie, gdzie pozostanie do czasu państwowych uroczystości w Panteonie Narodowym w Krakowie.
„Czas jaki upłynął od śmierci prof. Krzysztofa Pendereckiego był okresem naznaczonym smutkiem i chorobą w rodzinie Pendereckich. Z uwagi na chorobę małżonki kompozytora, Elżbiety Pendereckiej, uroczystości odprowadzenia urny do Panteonu Narodowego zostaną przeprowadzone 29 marca 2022 roku” – zaznaczono w komunikacie.
Można przypuszczać – zauważa dyr. Giza – że w drugą rocznicę śmierci prof. Krzysztofa Pendereckiego pandemia osłabnie, dzięki czemu w planowanych uroczystościach państwowych będą mogli uczestniczyć przedstawiciele państw i rządów oraz międzynarodowych instytucji, a także przyjaciele i melomani z całego świata pragnący pożegnać Maestro”.
W nadesłanym PAP komunikacie Rodzina prof. Krzysztofa Pendereckiego dziękuje wszystkim za wsparcie i pamięć. Jednocześnie w sposób szczególny wyraża ogromną wdzięczność za zaangażowanie i udzieloną pomoc przez prof. Piotra Glińskiego, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz prof. Jacka Majchrowskiego, Prezydenta Miasta Krakowa.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS