– Ze względu na bardzo trudną sytuację epidemiczną w naszym regionie szpital w konsultacji z wojewodą śląskim podjął decyzję o uruchomieniu kolejnych 30 łóżek covidowych – w piątek żywiecka placówka wydała komunikat w tej sprawie.
Łóżka błyskawicznie zapełniły się pacjentami
42 łóżka covidowe, w tym 12 respiratorowych, uruchomione dla zakażonych pacjentów 15 marca zapełniły się w zaledwie kilka dni. Dlatego podjęto o zwiększeniu łóżek covidowych do 72. – Ratujemy nie tylko pacjentów z Żywiecczyzny, ale także m.in. z terenu powiatu suskiego i bielskiego – mówi Karolina Kocięcka z InterHealth Canada. Sytuacja jest trudna, w szpitalnym prosektorium zaczyna brakować miejsc.
Szpital musiał przekształcić na oddział dla pacjentów z COVID-19 część oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej, dlatego ograniczono przyjęcia pacjentów na ten oddział. Otwarte pozostają inne oddziały i poradnie, izba przyjęć działa w pełnym zakresie – internistycznym, chirurgicznym, pediatrycznym, ortopedycznym i położniczym.
Pierwszy taki szpital w Polsce
Szpital Żywiec to pierwsza w Polsce taka placówka, został wybudowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Stary Szpital Powiatowy w Żywcu nie spełniał unijnych norm, od lat groziło mu zamknięcie. Koszt remontu ponadstuletnich budynków okazał się większy od kosztów budowy nowego szpitala.
Żywieckie starostwo, które jest organem prowadzącym dla szpitala, zdecydowało się na to drugie rozwiązanie. Pojawiła się nowa możliwość: budowa w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego. Decyzję podjęto w 2008 roku. Sceptyków nie brakowało. Rok później do budowy nowego szpitala zgłosiło się aż dziewięciu oferentów, nie tylko z Polski.
Wybrano ofertę z Kanady. InterHealth Canada ma wybudować szpital, a potem nim przez 30 lat zarządzać i zarabiać na tym. Do starostwa należało m.in. odwodnienie działki na Polach Lisickich i doprowadzenie do niej mediów. Po 30 latach działający od 2020 roku szpital stanie się własnością powiatu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS