A A+ A++

To również wiceprezes TNP, redaktor naczelny kwartalnika „Notatki Płockie”.

– Dr Gołębiewski jest historykiem regionalistą, specjalizującym się w historii Płocka i Mazowsza płockiego w XX w., szczególnie w okresie międzywojennym – przypominał Artur Jaroszewski, przewodniczący rady miasta (medale zostały wręczone podczas jej ostatniej sesji). – W swoim dorobku ma kilka pozycji książkowych, ponad sto artykułów naukowych i popularnonaukowych. Współpracuje z ratuszem jako konsultant płockich miejsc pamięci narodowej.

– Wyróżnienie przyjąłem z dużym zaskoczeniem, ale i z ogromną satysfakcją – przyznał dr Gołębiewski. – Medal przyznaje się jako ukoronowanie dorobku, nie wiem więc, czy w moim przypadku nie stało się to za wcześnie. Cieszę się z dostrzeżenia głównie mojej pozazawodowej działalności, zwłaszcza zajmowania się historią Płocka, i to mimo że nie jestem rodowitym płocczaninem. Po tylu latach wrosłem jednak w to miasto.

Historyk cieszy się też, że udało się przebić do ogólnopolskiej historycznej świadomości z bohaterską obroną Płocka w 1920 r.

– Oczywiście nie przypisuję sobie tutaj całego splendoru – dodawał. – Praktycznie nie ma już publikacji o wojnie polsko-bolszewickiej bez wątku płockiego, podobnie jest przy prezentacjach różnych bohaterów wojny. Historia Płocka ma wiele luk, ponieważ nie ma uczelni w 100 proc. humanistycznej. Zajmują się nią półamatorzy czy półzawodowcy, ludzie, którzy to robią ponadprogramowo, poza obszarem pracy zawodowej.

Grzegorz Gołębiewski TOMASZ NIESŁUCHOWSKI

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Na godzinę stają pociągi, przestają latać samoloty”
Następny artykułEGZAMIN DOJRZAŁOŚCI: Czy Mikułko i Kałuziński wiedzą, skąd pochodzi Peszko?