A A+ A++

21 marca 2021 roku, w Międzynarodowym Dniu Poezji, po ciężkiej chorobie odszedł Adam Zagajewski, wybitny polski poeta, eseista i tłumacz od lat związany z Krakowem.

Ze względu na pandemię uroczystości pogrzebowe zostały podzielone na dwie części; w mszy świętej w intencji zmarłego poety odprawionej 11 kwietnia o godz. 16.30 w bazylice św. Floriana w Krakowie uczestniczyć będzie jedynie rodzina i najbliżsi poety. Wszyscy inni będą mogli oglądać nabożeństwo za pośrednictwem mediów społecznościowych (bazylika św. Floriana – transmisja na żywo). Kazanie okolicznościowe wygłosi przyjaciel poety ks. Alfred Wierzbicki. Mszę koncelebrować będzie ks. Andrzej Luter, wiersze przeczyta i wspomnienie o poecie wygłosi aktorka, przyjaciółka poety Maja Komorowska.

Do czasu, w którym możliwe będzie zorganizowanie państwowych uroczystości pogrzebowych, urna z prochami poety została złożona w krypcie bazyliki św. Floriana w Krakowie.

Emisja filmu o Adamie Zagajewskim

Uroczystość przeniesienia prochów do krypty kościoła im. św. Piotra i Pawła odbędzie się latem i będzie miała charakter państwowy. Pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury Robert Piaskowski potwierdził, że z uwagi na wybitne zasługi Adama Zagajewskiego dla narodowej kultury, literatury i języka prochy poety spoczną w Panteonie Narodowym. Decyzja ta została podjęta z inicjatywy prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego, wchodzącego w skład Kapituły Fundacji Panteon Narodowy. Kapitułę Fundacji tworzą metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński, prezes Polskiej Akademii Umiejętności prof. Jan Ostrowski, prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Jerzy Duszyński, a także rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel (przewodniczący Rady Fundacji Panteonu Narodowego).

O szczegółach dotyczących tej uroczystości rodzina wspólnie z Miastem i Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu poinformuje w późniejszym terminie.

Ponadto 11 kwietnia od godz. 18 prezydent Krakowa i Miasto Kraków, Miasto Literatury UNESCO zapraszają na specjalną emisję filmu dokumentalnego o Adamie Zagajewskim „Widok Krakowa” w reżyserii Magdaleny Piekorz, na miejskiej platformie PLAYKraków.com (dostępny tylko tego dnia do godz. 24). Natomiast 21 kwietnia KBF i zespół Kraków Miasta Literatury UNESCO zapraszają na wieczór wspomnień o Adamie Zagajewskim (godzina zostanie podana w późniejszym terminie). Tradycja wieczornic poetyckich w kościele św. Katarzyny jest typowo krakowskim zwyczajem żegnania poetów i poetek związanych z miastem. Tak żegnano Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Wisławę Szymborską czy Stanisława Barańczaka. Z powodu pandemii wydarzenie planowane jest jako hybrydowe, z możliwością realizacji wyłącznie online.

Maja Zagajewska wraz z córką i jej rodziną pragną przekazać słowa serdecznej wdzięczności za przesłane kondolencje oraz wyrazy empatii i wsparcia, które w ostatnich dniach docierały z całego świata. Dziękują także prezydentowi Krakowa i Kapitule Fundacji Panteon Narodowy za decyzję o złożeniu prochów Adama Zagajewskiego w Panteonie Narodowym, miejscu tak ważnym dla polskiej kultury.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZapadł prawomocny wyrok. Durczok wbija szpilę Latkowskiemu
Następny artykułSylwia Spurek chce wprowadzić podatek od mięsa