A A+ A++
Pabianice chcą skorzystać z aplikacji, która wyszukuje nieprawidłowości w deklaracjach śmieciowych i wychwytuje osoby niepłacące za odbiór odpadów.

Oszukujesz na śmieciach? Może wytropić cię specjalna aplikacja napisaliśmy 9 marca, a ratusz nie wykluczył przeprowadzenia kontroli krzyżowych z wykorzystaniem elektronicznego systemu i, jak się dziś okazało, szybko uczynił krok w kierunku zastosowania w Pabianicach innowacyjnego rozwiązania.

Prezydent Grzegorz Mackiewicz wystąpił do burmistrza Świdnika Waldemara Jaksona o przekazanie jej do wdrożenia u nas. Aplikacja powstała na zlecenie Świdnika i jest bezpłatnie udostępniana zainteresowanym samorządom

Specjalny program  porównuje ze sobą różne bazy danych (np. oświatowe, pomocy społecznej, ewidencji ludności) z deklaracjami dotyczącymi odpadów i wskazuje na rozbieżności w informacji.

Uszczelnianie systemu

Aplikacja sprawdza się w samorządach, które jak Pabianice, naliczają wysokość opłatę za śmieci według zadeklarowanej liczby mieszkańców. Tylko w ciągu jednego roku w Świdniku system wychwycił ok. 1,3 tys. osób nie płacących za śmieci. Rekordzista musiał zapłacić 2 tys. złotych zaległości.

Elektroniczne porównanie danych z różnych rejestrów ma pomóc uszczelnić system gospodarowania odpadami, z którym borykają się wszystkie samorządy. Wzrasta liczba wytworzonych śmieci przy zmniejszającej się liczbie osób z deklaracji. Rok 2019 roku: 23 567 ton, liczba osób wg deklaracji: 57 866, średnio 410 kg odpadów na osobę na rok. Rok 2020: 25 754 tony, liczba pabianiczan wg deklaracji: 56 647, średnio 450 kg odpadów na osobę na rok. Rok 2021: liczba mieszkańców wg deklaracji na 24.03.2021 – 56 310.

Przypomnijmy, że właściciel nieruchomości ma obowiązek złożyć do urzędu deklaracje dotyczące wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jeżeli następuje korekta deklaracji lub są wątpliwości co zawartych w niej informacji, np. zadeklarowanej liczby mieszkańców czy prawa do ulgi w opłacie, Wydział Podatków i Opłat Lokalnych UM w ramach czynności sprawdzających podejmuje działania, żeby wyjaśnić stan faktyczny. Jedna z możliwości to  kontrola Straży Miejskiej. Ma ona potwierdzić będące podstawą ustalania wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami. Kontrole strażników (nie tylko w Pabianicach) niekoniecznie kończą się sukcesem.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDiler Harleya-Davidsona w USA rozdaje darmowe motocykle. „Nie każdego stać”
Następny artykułJak wygląda dostęp do etyki w polskich szkołach? Przez cztery dni wypłynęło 189 zgłoszeń