26.03.2021r. 20:03
Rozwiązania, jakie przewiduje Krajowy Plan Odbudowy dla Krakowa i Małopolski oraz działania Województwa Małopolskiego w świetle planowanych reform z zakresu zielonej energii i zmniejszenia energochłonności – były głównymi tematami przedstawionymi na konferencji prasowej z udziałem Roberta Tomanka – Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii i wicemarszałka Małopolski Tomasza Urynowicza.
Na realizację przedsięwzięć związanych z rozwojem zielonej energii i zmniejszeniem energochłonności planowane jest przeznaczenie łącznie ponad 6,3 mld euro. Jak podkreślił wiceminister Robert Tomanek, środki te umożliwią przeprowadzenie inwestycji, które z jednej strony przybliżą polską gospodarkę do neutralności klimatycznej, z drugiej – dadzą szansę tworzenia i wykorzystywania innowacyjnych rozwiązań zwiększających efektywność energetyczną.
– Realizacja programów KPO wymaga szerokiego uczestnictwa samorządów, zwłaszcza w kwestii zagospodarowania przestrzennego i mieszkalnictwa. KPO zwraca uwagę na zrównoważony rozwój przestrzenny – dlatego szczególna uwaga kierowana jest na obszary wiejskie i mniejsze gminy. W przypadku województwa małopolskiego jest to o tyle istotne, że jest to województwo charakteryzujące się dużym stopniem policentryzacji – powiedział Robert Tomanek, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.
Oczekiwania i działania Województwa Małopolskiego w świetle Krajowego Planu Odbudowy przybliżył wicemarszałek Tomasz Urynowicz.
Województwo Małopolskie zgłosiło do KPO łącznie ponad 100 propozycji projektów, w tym 9 projektów z zakresu środowiska. Dotyczą one różnych zagadnień, od termomodernizacji budynków użyteczności publicznej, po projekty związane z zielenią w miastach, programem ochrony powietrza czy instalacjami OZE – podkreślił wicemarszałek Tomasz Urynowicz.
Natomiast znaczna część działań, na które mają zostać przekazane środki w ramach KPO jest już skutecznie realizowana w Małopolsce. Te działania to m.in. przyjęcie uchwał antysmogowych dla Krakowa i Małopolski oraz idący za tym obowiązek wymiany wszystkich przestarzałych kotłów na paliwa stałe do końca 2022 roku, a także wdrożenie programu ochrony powietrza, który porządkuje zadania i obowiązki samorządów, co pomoże przyspieszyć działania antysmogowe we wszystkich małopolskich gminach. Warto także przypomnieć, że Małopolska jako pierwszy region w Unii Europejskiej dostała do realizacji drugi Projekt Zintegrowany LIFE – LIFE EKOMAŁOPOLSKA “Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu I Energii” o budżecie ponad 70 mln zł – wyliczył wicemarszałek Tomasz Urynowicz.
Podczas konferencji przypomniano również, że uchwalony w ubiegłym roku Program ochrony powietrza dla województwa małopolskiego obliguje samorządy do zapewnienia w budynkach użyteczności publicznej energii elektrycznej pochodzącej z OZE. Od 2023 roku – co najmniej 50%, a od 2025 – 100% energii.
Trwają także prace nad przygotowaniem mapy potencjału OZE, która pozwoli na łatwiejszy i lepszy dobór instalacji energii odnawialnej do lokalnych warunków. Działanie to przełoży się na większą liczbę takich instalacji w Małopolsce – podkreślił wicemarszałek Tomasz Urynowicz.
Przypomnijmy, że działania w zakresie wzrostu wykorzystania lokalnego potencjału OZE, również w ramach klastrów energii, spółdzielni energetycznych i wirtualnych elektrowni, zostały wpisane do “Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii”, przyjętego przez Zarząd Województwa Małopolskiego w lutym 2020 roku.
Źródło: Biuro Prasowe UMWM
ENERGETYKA – najpopularniejszy dział w naszym portalu
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS