Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała informatory maturalne do egzaminu, który odbędzie się w 2023 r. – czytamy na Onet.pl. Dowiedz się na jakich zasadach będzie przeprowadzana tzw. nowa matura.
Obowiązkiem maturzysty będzie jak dotychczas przystąpienie do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego oraz do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru. Obowiązkowe będą też dwa egzaminy ustne z języka polskiego i z języka obcego – czytamy na Onet.pl.
Zdawalność
Punktacja za maturę pozostanie również bez zmian. Zdana matura to uzyskanie co najmniej 30 proc. punktów z przedmiotów obowiązkowych. Nowum będzie otrzymanie co najmniej 30 proc. wyniku z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Ta sama zasada będzie dotyczyła egzaminów z języków obcych nowożytnych na poziomie rozszerzonym oraz przypadku dwujęzyczności.
Czytaj także: Łatwiejsza matura w pandemii, wymagania dla kandydatów na studia – bez zmian
Ustna matura z j. polskiego
Od 2023 r. egzamin ustny z języka polskiego będzie polegał na losowaniu zestawu składającego się z dwóch, a nie jak dotychczas jednego zadania. Mają one sprawdzić umiejętność tworzenia przez ucznia wypowiedzi na określony temat, w tym wypowiedzi inspirowanej utworem literackim lub jego fragmentem albo innym tekstem kultury, w tym materiałem ikonograficznym lub jego fragmentem.
Co ciekawe zadania te będą jawne, a dyrektor CKE ogłosi stosowną listę do 1 września roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym przeprowadzany jest egzamin.
Część pisemna
Zmiany nie ominą także części pisemnej egzaminu z języka polskiego, który obejmie dwa arkusze. Pierwszy to “język polski w użyciu” i “test historycznoliteracki”. Drugi to znane już maturzystom to wypracowanie, które ma być dłuższe i mieć co najmniej 400 wyrazów. Ponadto wypracowanie ma odnosić się do dwóch utworów literackich, w tym przynajmniej jednej lektury obowiązkowej oraz dwóch kontekstów np. kulturowego, historycznego, politycznego, społecznego.
Dodatkowo komisja wskazuje, że oddzielne sprawdzanie … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS