Pod Krakowem, przy autostradzie A4 i węźle prowadzącym na lotnisko w Balicach, wkrótce będą produkowane paczkomaty spółki InPost. Ich fabryka powstanie w ramach nowo tworzonego przez Panattoni, jednego z największych europejskich deweloperów nieruchomości przemysłowych, parku City Logistics Kraków Airport. InPost zajmie w nim 7230 mkw. z budowanych tutaj 12,5 tys. mkw.
W City Logistics Kraków Airport InPost będzie produkował paczkomaty, łącznie z elektromontażem modułów z ekranami dotykowymi, oraz prowadził prace rozwojowe i testy nowych rozwiązań. Powstanie tu też centrum badawczo-rozwojowe z dwoma laboratoriami i showroomem.
– Obok nowych sortowni i centrów logistycznych oraz inwestycji w IT naszym priorytetem jest umocnienie pozycji czołowego producenta maszyn w Europie. Dzięki temu możemy szybko wprowadzać nowe, innowacyjne rozwiązania w naszych maszynach i jako pierwsi testować pomysły, których nikt jeszcze nie zastosował na rynku. Mamy opatentowaną większość nowatorskich elementów zastosowanych w naszych paczkomatach, co daje nam dodatkowe możliwości rozwoju – tłumaczy Rafał Brzoska, prezes InPost. – Teraz uruchamiamy także centrum badawczo-rozwojowe wraz z laboratorium, by opracowywać kolejne innowacje – dodaje.
City Logistics Kraków Airport będzie obiektem wysoce energooszczędnym. Przejdzie proces certyfikacji BREEAM na poziomie Very Good. Wokół przeszklonych biur budynku powstaną przestrzenie zielone i strefy relaksu oraz infrastruktura rowerowa. Nad powierzchnią przeznaczoną dla InPostu dodatkowo zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne. Ponadto, by zmniejszyć zużycie energii przeznaczonej na oświetlenie, pracownicy firmy będą mieli zwiększony dostęp do światła dziennego zarówno dzięki dodatkowym świetlikom w dachu, jak i bocznemu doświetleniu elewacyjnemu.
Zastosowane energooszczędne rozwiązania w City Logistics Kraków Airport wpisują się w nową strategię jego dewelopera – Go Earthwise with Panattoni.
– Chcemy, by nasza firma już w 2025 r. była zeroemisyjna i nie pozostawiała śladu węglowego. To nasz kamyk do wizji przyszłości neutralnej dla klimatu i zgodny z celem porozumienia paryskiego, jakim jest próba ograniczenia wzrostu temperatury do poziomu 1,5°C poprzez osiągnięcia neutralności klimatycznej do roku 2050. My jako firma tę neutralność chcemy osiągnąć już 25 lat wcześniej – mówi Emilia Dębowska, Sustainability Manager, Panattoni.
Nowa strategia firmy stawiającej hale przemysłowo-magazynowe jest realizowana za pomocą szeregu narzędzi.
– Nawiązaliśmy współpracę z dostawcami energii, która w 100 proc. pochodzi z odnawialnych źródeł. Będzie ona napędzać parki w kilkunastu lokalizacjach – w pierwszej kolejności na Śląsku i w Warszawie – tłumaczy Emilia Dębowska.
W pierwszej kolejności Panattoni zasili energią z OZE obiekty o łącznej powierzchni ok. 3 mln mkw. Spółka wprowadza ponadto nowy standard wentylacji sterowanej czujnikami CO2, który jest odpowiedzią firmy na obowiązujące od początku br. przepisy dotyczące zmniejszonego współczynnika energii pierwotnej, oraz rozwija rozwiązania optymalizujące zużycie wody. To nie koniec.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS