A A+ A++

Minister odniósł się do sytuacji w regionach. – Szczególnie źle ta sytuacja wygląda w trzech regionach w tej chwili. To jest między innymi Mazowsze, ale to jest też region śląski i region wielkopolski – poinformował.

– Dynamika rozwoju sytuacji na Śląsku i w Wielkopolsce powoduje, że w ciągu niecałych dwóch tygodni te dwa regiony z sytuacji średniej w przekroju całego kraju, stały się regionami, gdzie ta liczba zachorowań na 100 tysięcy mieszkańców jest w tej chwili największa – powiedział i dodał, że są to regiony pod szczególnym nadzorem zarówno MZ, jak i MSWiA.

ZOBACZ: Robert Biedroń zakażony koronawirusem

Przypomniał też, że to wojewodowie są odpowiedzialni za poszerzanie bazy łóżkowej i pilnowaniem tego, aby był zapewniony personel medyczny. – Tutaj absolutnie nie ma z mojej strony żadnej tolerancji dla braku woli współpracy z wojewodami – podkreślał szef resortu zdrowia

“Sytuacja w Warszawie jest krytyczna”

– Karetki mają problem ze znalezieniem miejsc dla pacjentów, więc tutaj w Warszawie, w stolicy kraju sytuacja jest krytyczna i ma ogromne znaczenie – powiedział Minister Zdrowia Adam Niedzielski.  

ZOBACZ: Warszawa. Tłumy klientów w marketach budowlanych. “Ludzie zaczęli napływać po ogłoszeniu decyzji”

– Musimy sobie zdawać sprawę, że sytuacja jest krytyczna i w kolejnych dniach nie będzie się poprawiała, tylko pogarszała. Zawsze zwiększenie hospitalizacji pojawia się kilka dni, czy nawet tydzień po zwiększonej liczbie zachorowań. Obecna sytuacja odzwierciedla poziom zachorowań sprzed tygodnia, a był on mniejszy o ponad 9 tys – przekazał Niedzielski. 

– Brak dobrej współpracy absolutnie nie będzie przeze mnie tolerowany. Pan wojewoda Konstanty Radziwiłł zgłosił wniosek o wprowadzenie pełnomocnika do szpitala na Solcu, który jest szpitalem patronackim dla Szpitala Południowego – mówił.

Jak dodał głównym powodem tego wniosku była “sytuacja nieudostępniania miejsc pacjentom w szpitalu tymczasowym”. – Była deklaracja, że Szpital Południowy dostarczy Warszawie możliwość zaopiekowania się ok. 300 pacjentami. W tej chwili ten szpital cały czas działa na poziomie mniej więcej opieki nad 50 pacjentami, a sytuacja jest krytyczna – mówił Niedzielski.

Nowy pełnomocnik w szpitalu na Solcu

– Dlatego zwróciłem się do pana wojewody, również do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, o wytypowanie kandydata, który będzie mógł pełnić rolę tego pełnomocnika. Bardzo się cieszę, że udało nam się znaleźć kandydaturę osoby, która z jednej strony bardzo dobrze przygotowanej teoretycznie, ale również posiadającej ogromne doświadczenie zawodowe. To jest pani dr nauk med. Ewa Więckowska – powiedział Niedzielski.

ZOBACZ: Rejestracja dla wszystkich zainteresowanych szczepieniem? Dworczyk: będzie szereg zmian

Przypomniał, że dr Więckowska specjalizuje się w chorobach płuc, a przez 8 lat kierowała szpitalem na Solcu. – Ma ogromne doświadczenie, zna kadrę, zna przede wszystkim też uwarunkowania tego lokalnego, warszawskiego systemu opieki zdrowotnej – zaznaczył szef MZ.

Niedzielski zwrócił też uwagę, że wszyscy musimy zdawać sobie sprawę z tego, że w najbliższych dniach sytuacja nie będzie się poprawiała.

– Zawsze odzwierciedlenie hospitalizacji pojawia się kilka dni, czy nawet tydzień po zwiększonej liczbie zachorowań – mówił. 

“Nie ma dyskusji o luzowaniu obostrzeń”

Niedzielski został zapytany w piątek na konferencji prasowej o to, do jakiego poziomu musi spaść liczba nowych zakażeń koronawirusem, by rząd zrezygnował z ostatnio wprowadzonych obostrzeń i np. otworzył żłobki i przedszkola.

– W tej chwili najważniejszym parametrem jest dynamika wzrostu zachorowań. Już nawet nie patrzymy na liczby bezwzględne (…) tylko patrzymy, co dzieje się z dynamiką zachorowań. Ta dynamika cały czas utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, średnio w ciągu tygodnia jest to powyżej 25 proc., co oznacza, że co tydzień mamy przyrost o jedną czwartą przypadków – odpowiedział Niedzielski.

ZOBACZ: “Od dawna nie rozumiem tego, co mówi premier”. Morawska-Stanecka o obostrzeniach

– Dopóki ta dynamika nie spadnie do poziomu zerowego, czyli nie dojdziemy do apogeum, nie ma w ogóle dyskusji o luzowaniu obostrzeń – podkreślił szef resortu zdrowia.

Nowy rekord zakażeń

Mamy 35 143 nowych przypadków koronawirusa – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. To najwyższy dobowy przyrost zakażeń od początku pandemii. Zmarły 443 osoby.

W szpitalach przebywa 27 779 chorych na COVID-19, czyli o 661 osób więcej niż poprzedniej doby. Terapii respiratorowej wymaga 2 730 chorych – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW południe oficjalne otwarcie wystawy „TU rodziła się Solidarność”
Następny artykułHochtief ponownie zgarnia kontrakt na Jutrzenkę