O tym właśnie chcemy rozmawiać podczas rozpoczynającego się dziś plebiscytu Supermiasta i Superregiony 2040. O przyszłości. O tym, jak ją kształtować, na co postawić przede wszystkim – a jakie cele zrealizować w drugiej kolejności. A może są cele – uznawane kiedyś za ważne – z których teraz trzeba zrezygnować całkowicie?
Supermiasta 2040. Urządzamy świat na nowo
Pandemia koronawirusa przewróciła wszystko do góry nogami. Począwszy od naszego życia osobistego po zawodowe. Z przyjaciółmi kontaktujemy się zdalnie, pierwsze służbowe zebrania odbywamy robiąc dziecku śniadanie. Zmieniły się nasze miasta – dziś funkcjonują inaczej niż jeszcze rok temu; rozgorzały dyskusje nad ich trwałą przemianą. Jak powinna przebiegać? Trzeba rozwijać sieć tramwajową, by docierała do najdalszych granic miasta? Poszerzyć chodniki? Definitywnie wyrzucić ruch samochodowy z centrum Poznania?
Gospodarka przeżywa kryzys. Padają przedsiębiorstwa, duże i małe firmy. Ludzie tracą źródło dochodów. Czy władze Poznania i Wielkopolski powinny skupić się na wyjściu z tej zapaści? Ratowaniu miejsc pracy?
Dzieci nie chodzą do szkół, uczą się nauki na nowo – zupełnie innej niż do tej pory. Każdy, kto ma w domu ucznia, widzi, jak bardzo zdalna nauka zmienia cały proces edukacyjny, jak wpływa na psychikę. Zwykle – bardzo źle. Czy to sygnał do przemiany w polskiej szkole? Do tworzenia programów naprawczych, wyrównawczych – nowej szkoły, która pozwoli dzieciom dojść do siebie, wyrównać poziom wiedzy, znów nawiązać rzeczywiste kontakty z rówieśnikami? I jaką rolę mogłyby w tym procesie odegrać władze miasta?
Co z infrastrukturą? Czy najważniejsza jest budowa sieci dróg ekspresowych? Budowa sieci dróg rowerowych? Nowa siedziba Filharmonii Poznańskiej? A może trzeba zbudować elektrownię atomową w Koninie?
Czekamy na Wasze propozycje
W rozpoczynającym się dziś plebiscycie Supermiasta i Superregiony chcemy Was namówić do rozmowy o tym, co jest najważniejsze w ciągu najbliższych 20 lat. Do 6 kwietnia czekamy na Wasze listy – i propozycje najważniejszych wyzwań dla Poznania i dla Wielkopolski. Piszcie na [email protected]
16 kwietnia rozpoczniemy głosowanie – do wyboru będzie 12 punktów, które redakcja wybierze spośród nadesłanych propozycji. Które okażą się najważniejsze? Głosowanie zakończymy 3 maja, a listę siedmiu wyzwań dla Poznania i siedmiu dla Wielkopolski ogłosimy 7 maja. 25 maja odbędzie się uroczysta gala, na której podsumujemy całą akcję.
Wyzwania dla Poznania to na przykład…
Zielone miasto. Pokonać smog, sadzić więcej drzew, zminimalizować wycinki, budować nowe parki, wdrożyć program retencji.
Żegnamy samochody. Ulice i chodniki (równe i szerokie) przede wszystkim dla pieszych i rowerzystów, redukcja liczby aut w centrum.
Wyzwania dla Wielkopolski to na przykład…
Budujemy kulturę. Nowa siedziba dla Filharmonii Poznańskiej, dla muzeum w Lesznie, Muzeum Instrumentów Klawiszowych w Kaliszu wraz z salą dla filharmonii.
Elektrownia atomowa w Koninie. To szansa na rozwój, na miejsca pracy, budowę nowych dróg, inwestycje na uczelniach.
To tylko przykładowe wyzwania. Czekamy na Wasze propozycje: [email protected]
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS