Zwrot pieniędzy za instalacje do zbierania, retencjonowania lub wykorzystywania wód opadowych. To oferta Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Trwa nabór wniosków.
– Dofinansowanie dotyczy kosztów zakupu, dostawy, montażu, budowy czy uruchomienia instalacji – tłumaczy Małgorzata Kalus-Chiżyńska, z wydziału Ochrony Środowiska i Obszarów Wiejskich w polkowickim ratuszu. – Chodzi tu m.in. o instalacje do zbierania wód opadowych z powierzchni nieprzepuszczalnych posesji lub retencjonowania ich w zbiornikach, w gruncie czy na dachach, a także do wykorzystywania retencjonowanych wód opadowych – wymienia.
Dofinansowanie jest przyznawane w formie dotacji w wysokości do 80% kosztów kwalifikowanych instalacji. Jest to kwota do 5000 zł na jedno takie przedsięwzięcie.
– Jako wydatki kwalifikowane należy przyjąć koszty poniesione na zakup komponentów, które są trwałą częścią systemu nawadniania czy wykorzystania wód opadowych oraz koszty adaptacji elementów istniejących, które zostaną wykorzystane w instalacji – wyjaśnia Małgorzata Kalus-Chiżyńska.
Kto może skorzystać z dofinansowania?
– Beneficjentem programu mogą być osoby będące właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, na której znajduje się dom jednorodzinny, z wyłączeniem nieruchomości, dla której udzielono już dofinansowania z Programu Moja Woda – informuje Małgorzata Kalus-Chiżyńska. – Dofinansowanie dotyczy również właścicieli nieruchomości, na których planuje się budowę lub rozpoczęto budowę, jednak z zastrzeżeniem, że budynki te muszą zostać oddane do użytkowania, przed złożeniem dokumentów do wypłaty dotacji – dodaje.
Program ma na celu ochronę zasobów wodnych oraz minimalizację zjawiska suszy w Polsce. Instalacje zrealizowane w ramach programu „Moja Woda” mają na celu zmniejszenie zapotrzebowania na wodę wodociągową, w tym do takich celów jak podlewanie zieleni przydomowej. Nabór wniosków rozpoczął się 22 marca i będzie trwał do wyczerpania środków. Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej TUTAJ.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS