A A+ A++
fot. Mirosław Pieślak / FORUM

Zakaz handlu detalicznego artykułami budowlanymi, artykułami do remontu i meblami w obiektach o powierzchni powyżej 2000 m kwadratowych od 27 marca do 9 kwietnia, a także m.in. zakaz działalności salonów fryzjerskich – przewidują opublikowane w Dzienniku Ustaw zmiany w rozporządzeniu Rady Ministrów. Zabrakło zapisu o przedszkolach, pojawił się natomiast zakaz brania udziału w zgromadzeniach.

Co będzie zamknięte

Chodzi o opublikowane w czwartek wieczorem zmiany w rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Nowe obostrzenia mają obowiązywać od soboty 27 marca do piątku 9 kwietnia.

Rozporządzenie wprowadza też zakaz działalności salonów fryzjerskich i urody, salonów kosmetycznych, studiów tatuażu oraz piercingu.

Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni. Punkty usługowe, których działanie polega na sprzedaży energii elektrycznej, gazu lub ciepła będą mogły być otwarte.

Co istotne, w rozporządzeniu pojawił się zakaz organizowania i brania udziału w spontanicznych zgromadzeniach.

Limity osób

W placówkach handlowych, na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób: 1 osoba na 15 m kw. – w sklepach do 100 mkw. oraz 1 osoba na 20 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw.

Ograniczenie do 1 osoby na 20 m kw. dotyczy też obiektów kultu religijnego.

W rozporządzeniu brakuje informacji na temat zamknięcia przedszkoli. W piątek na Twitterze minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek napisał, że w czwartek wieczorek podpisał rozporządzenie, którym na dwa tygodnie zamknięte będą przedszkola. 

Do katalogu osób, które mogą korzystać z usług hotelowych dodano inspektorów Urzędu Transportu Kolejowego, którzy wykonują pracę w terenie – na sieci kolejowej i zapewniają bezpieczeństwo ruchu kolejowego z ramienia nadzorcy.

W uzasadnieniu do rozporządzenie podkreślono, że zmodyfikowane będą też przepisy dotyczące prowadzenia działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych oraz kasyn.

Jak zaznaczono, do eksploatacji automatów jest uprawniony jedynie Totalizator Sportowy oraz przedsiębiorcy posiadający koncesje na prowadzenie kasyna naziemnego. Jedyne legalne kasyno internetowe prowadzi zaś tylko Totalizator Sportowy.

Rząd zaostrza lockdown. Zamknięte przedszkola, niektóre sklepy czy salony fryzjerskie. Nowe limity w handlu i kościołach

Rząd zdecydował o zaostrzeniu panującego już lockdownu na terenie całego kraju. Nowe obostrzenia będą obowiązywać od 27 marca do 9 kwietnia. Jest to reakcja na wciąż rosnącą liczbę nowych zakażeń koronawirusem, w czwartek poinformowano o 34 151 przypadkach. Oto szczegóły zapowiedziane podczas konferencji prasowej.

autor: Łukasz Pawłowski, Dorota Stelmaszczyk

pif/ dst/ par/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEl. MŚ 2022: Niemcy i Włosi nie mieli kłopotów na starcie [WYNIKI i PROGRAM]
Następny artykułWęgry – Polska. Robert Lewandowski po pierwszym meczu eliminacji MŚ (POLSAT SPORT). Wideo