Po 4 latach oczekiwania Gmina Jasło doczekała się dofinansowania na montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii. Każdy wnioskodawca, który pomyślnie przeszedł procedurę rekrutacyjną może skorzystać z preferencyjnych warunków jakie daje projekt. Wkład własny mieszkańców wynosi dokładnie 30% wartości inwestycji.
fot. pixabay.com
Projekt “parasolowy” pn.: “Montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii dla mieszkańców na terenie Gminy Jasło” złożony został do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w 2017 roku. Wartość projektu to ok. 13 mln. zł. Wysokość dofinansowania wynosi ponad 8,6 mln zł. Oznacza to, że wkład własny mieszkańców, którzy wnioskowali o dofinansowanie i montaż instalacji OZE wyniesie jedynie 30% wartości całej inwestycji.
Udział w projekcie jest atrakcyjny pod względem finansowym zarówno dla gminy, jak też jej mieszkanców. – Gmina nie ponosi kosztów zawartych w projekcie. Są nimi za to kwestie “parasolowe” tzn. m.in. opracowanie projektu, przeprowadzenie procedury przetargowej oraz wykonanie nadzoru nad wykonaniem tych instalacji. Jednostka samorządu terytorialnego załatwia również za mieszkańca wszystkie kwestie formalne, czyli tak naprawdę prowadzi ten projekt – wyjaśnia wójt Gminy Jasło Wojciech Piękoś.
Projektem zostanie objętych 731 gospodarstw domowych, co w porównaniu z ogólną liczbą ok. 4,5 tys. Gospodarstw na terenie gminy Jasło daje bardzo dobry wynik. Na budynkach mieszkalnych zainstalowane zostanie 328 paneli słonecznych o łącznej mocy 1449 kW (78 szt. o mocy 3kW, 194 szt. o mocy 4,5kW oraz 58 szt. O mocy 6kw) 341 zestawów paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 1056kW (76 szt. o mocy 2kW, 156 szt. o mocy 3kw oraz 109 szt. o mocy 4kW), 54 gruntowne pompy ciepła o łącznej mocy 570,20 kW (4 szt. o mocy 6kW, 44 szt. o mocy 10,6 kW oraz 6 szt. o mocy 13,3 kW), a także 8 powietrznych pomp ciepła o łącznej mocy 83,20 kW (1 szt. o mocy 8,3 kW oraz 7 szt. o mocy 10,7 kw)
Celem projektu jest zwiększenie wytwarzania energii z OZE w źródłach rozproszonych, zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych oraz kosztów zużycia energii w gospodarstwach domowych na terenie gminy Jasło. Długoterminową korzyścią płynącą z projektu będzie poprawa środowiska naturalnego poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczonego powietrza w całej gminie.
– To jest także korzyść dla gminy. Będziemy przechodzić na czystą energię. Naszym priorytetem jest lepsze powietrze – przekonuje wójt Wojciech Piękoś.
Umowa ma zostać podpisana do końca marca. Termin realizacji prac budowlanych został ustalony na październik 2021 – grudzień 2022.
Michalina Osiecka
Napisany dnia: 25.03.2021, 16:00
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS