A A+ A++

nowe obostrzenia 2021 001
Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie epidemii koronawirusa. (KPRM)

Rząd ogłosił 25 marca, br. surowszy lockdown. Zamknięta została większość sklepów wielkopowierzniowych i zakładów usługowych.

W ostatnim czasie obserwujemy wyraźny wzrost zakażeń, któremu towarzyszy zwiększona liczba zajętych łóżek oraz respiratorów i przede wszystkim wzrost liczby zgonów. Obecna sytuacja w Polsce wymaga zdecydowanych działań.

niedzielski„W szpitalach znajduje się 27 tysięcy pacjentów z covid-19. Brytyjska odmiana koronawirusa odpowiada już za 70 procent zakażeń” – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski i dodał – „Najtrudniejsza sytuacja jest w województwach Mazowieckim i Śląskim. Sytuacja na Śląsku będzie wymagała specjalnych rozwiązań, być może transportu pacjentów poza region. Nad tym pracujemy.”

Kościoły jednak pozostają otwarte, ale będzie obowiązywał nowy limit – jedna osoba na 20 m2.
W niedzielę odbędzie się ingres metropolity gdańskiego. To oznacza, że wierni będą mogli odwiedzić w niedzielę kościoły, a zaplanowany na niedzielę ingres arcybiskupa Tadeusza Wojdy nie zostanie odwołany. Jak informuje Archidiecezja Gdańska, ingres odbędzie się w Niedzielę Palmową, 28 marca 2021 r..

„Ze względu na epidemię i obostrzenia sanitarne do świątyni będą mogli wejść przedstawiciele duchowieństwa, życia konsekrowanego oraz wiernych świeckich po potwierdzeniu udziału w uroczystości otrzymanym z Kurii Metropolitalnej Gdańskiej” – czytamy w komunikacie diecezji.

– „Wczoraj spotkałem się z sekretarzem Episkopatu, rozmawialiśmy na ten temat. Wczoraj został wydany komunikat, w którym strona kościelna zobowiązała się do egzekwowania i wspierania przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Te regulacje mogą być wprowadzane w dialogu i nie ma przede wszystkim tu elementu dyskryminowania czy różnicowania różnych podmiotów.”

Od soboty, 27 marca rząd postanowił wprowadzić nowe zasady bezpieczeństwa. Obowiązywać będą do 9 kwietnia, czyli obejmą także okres Świąt Wielkanocnych. Premier Morawiecki zaapelował o solidarność i wzajemną odpowiedzialność, które według niego w tej wyjątkowej sytuacji pozwolą społeczeństwu pokonać COVID-19.

nowe obostrzenia 2021 002„Sytuacja epidemiczna nie pozostawia nam za wiele marginesu swobody, dziś przedstawimy kolejne obostrzenia. Dzisiaj my codziennie pod respiratorami leczymy i walczymy o życie ponad dwóch tysięcy pacjentów. Musimy walczyć o kilka spraw, a przede wszystkim o dwie podstawowe zdrowie i życie Polaków i miejsca pracy Polaków. W lutym poluzowaliśmy niektóre branże, dziś trzeba zaostrzyć. COVID coraz częściej atakuje ludzi młodszych, potrzebujemy narodowej solidarności” – mówił premier i apelował – „Apeluję do opozycji, jeśli nie chcecie współpracować z rządem – nie zaostrzajcie sytuacji”.

Trzecia fala przewyższy to z czym mieliśmy do czynienia na jesieni, dzisiaj jest ciężko, zbliżają się święta:  – „… chcę zaapelować, abyśmy spędzili je w wąskim gronie, najbliższej rodziny” – apelował premier – „Dlatego ograniczmy do minimum kontakty społeczne – jeśli możecie, pracujcie zdalnie, a zbliżające się święta wielkanocne spędźmy w gronie swoich domowników!” – mówił premier.

W wystąpieniu premiera pojawiły się również wątki polityczne, co zostało źle odebrane przez wielu słuchających obywateli.
Premier stwierdził jednoznacznie: – „Każdy, kto zachęca do nielegalnych zgromadzeń, napuszcza Polaków na siebie, doprowadza do tego, że pojawią się w przyszłości zgony”.
Spytany o kwestię konieczności zamknięcia kościołów premier odpowiedział: – „Są różne warianty, jak można kontrolować liczbę osób w kościołach”.

Premier zwrócił uwagę, że prywatny sektor nie wywiązuje się należycie ze swoich zadań, a cały ciężar walki z epidemią przejęły szpitale państwowe:
„Widzimy już, że nawet w niektórych przypadkach, gdy pomoc mogła być udzielana, tej pomocy nie udzielano, między innymi dlatego że inne są priorytety – inaczej patrzy na to służba zdrowia prywatna, a inaczej publiczna.”

Niestety w tym dla państwa trudnym okresie, kiedy PiS podzielił społeczeństwo, jak widać dzieli także funkcjonującą w Polsce służbę zdrowia, podkreślając, że lepiej z zadań wywiązuje się sektor państwowy. A przecież pacjent trafiając do szpitala, często nawet nie zdaje sobie sprawy, czy trafił do państwowego szpitala, czy do zarządzanego przez spółkę. W jednym i w drugim przypadku lekarze tam pracujący z całym poświęceniem udzielają pacjentowi pomoc i nikt go tam nie pyta o polityczne preferencje i poglądy. Jaki cel tą wypowiedzią chciał osiągnąć premier nie wiadomo. Jedno jest pewne w tych okolicznościach takie słowa nie powinny paść.

Od 27 marca zmiany w zasadach bezpieczeństwa – zamknięte przedszkola i salony fryzjerskie oraz nowe limity osób w sklepach.  Kościoły nie będą zamknięte.

W ostatnich dniach w Polsce nastąpił znaczący wzrost zakażeń COVID-19. Tylko 25 marca 2021 r. odnotowano ponad 34 tys. przypadków nowych zachorowań. Obecnie w naszym kraju:

  • liczba łóżek dla pacjentów z COVID-19 wynosi: 36 231
  • liczba łóżek zajętych wynosi: 27 118
  • liczba respiratorów dla pacjentów z COVID-19 wynosi: 3 473
  • liczba zajętych respiratorów wynosi: 2 620
  • liczba osób objętych kwarantanną wynosi: 434 991
  • liczba osób, które wyzdrowiały wynosi: 1 722 856

Nowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały od 27 marca do 9 kwietnia 2021 r.

Aby opanować tempo rozwoju COVID-19, musimy ograniczyć mobilność społeczną, która jest kluczowa w walce z koronawirusem. Wszystkie decyzje w sprawie obostrzeń podejmujemy wspólnie z naszymi ekspertami z dziedziny zdrowia publicznego, wirusologami i epidemiologami. Co zmieni się od soboty, 27 marca?

Handel

  • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 zostaną zamknięte.
  • Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

Oprócz tego w placówkach handlowych na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób:  

  • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
  • 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny

Od 27 marca, w miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne

Od 27 marca zakaz działalności obejmie także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce.

Żłobki i przedszkola tylko dla medyków

Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców, zamknięte zostaną żłobki i przedszkola.  Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Ważne! Rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Sport – tylko zawodowy

Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.

W Święta Wielkanocne zostańmy w domu

Trudna sytuacja związana z COVID-19 wymaga ograniczenia naszej aktywności społecznej – także podczas zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

Jeśli chcemy wrócić do czasów sprzed pandemii, musimy być odpowiedzialni. W okresie świąt powinniśmy więc ograniczyć nasze kontakty wyłącznie do najbliższych domowników, a ewentualne spotkania przełożyć na inny, bardziej bezpieczny czas. Wiele zależy od nas samych. Dbajmy o siebie i swoją rodzinę.

Praca zdalna – wszędzie tam, gdzie możesz

W całym kraju zalecamy także pracę on-line – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Pamiętaj o zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk, noszeniu maseczki i częstym wietrzeniu pomieszczeń. Jeśli masz telefon komórkowy, poproś bliskich o zainstalowanie aplikacji STOP COVID ProtegoSafe, która powiadomi Cię o możliwym kontakcie z osobą zarażoną.

Pozostałe ograniczenia – bez zmian

Pozostałe zasady bezpieczeństwa nadal obowiązują:

  • Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego, uczą się zdalnie.
  • Hotele – obiekty pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy – katalog wszystkich wyjątków znajduje się w rozporządzeniu).
  • Kultura – wciąż zamknięte będą teatry, kina, muzea i galerie sztuki.
  • Sport – zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

Szczepienia i społeczna dyscyplina najskuteczniejszą bronią walki z COVID-19

Pokonanie COVID-19 jest możliwe tylko poprzez przerwanie transmisji wirusa z człowieka na człowieka. Szczepionka daje nam taką możliwość! Każda osoba, która się zaszczepi, ma szansę przerwać łańcuch zakażeń. Szczepiąc się, chronisz nie tylko siebie. To także ochrona Twoich rodziców, dziadków, dzieci i przyjaciół.


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZmiany w Czarnobylu. Elektrownia przechodzi w specjalny tryb
Następny artykułKrzywdził matkę, trafił na 3 miesiące do aresztu