Sejm 25 lutego przyjął prezydencką nowelę ustawy o Sądzie Najwyższym, po czym projektowane przepisy trafiły do Senatu.
Wydłużenie terminu na wniesienie skargi
W czwartek Senat opowiedział się za wykreśleniem wszystkich przepisów nowelizacji ustawy, które nie dotyczą kwestii przedłużenia terminu na wnoszenie skarg nadzwyczajnych od dawnych wyroków.
Wprowadzone poprawki zmierzają do usunięcia z ustawy wszystkich zmian za wyjątkiem jednej, wprowadzającej nowy termin na wniesienie skargi nadzwyczajnej do Sądu Najwyższego od prawomocnych orzeczeń sądowych, kończących postępowanie w sprawach, które uprawomocniły się po wejściu w życie konstytucji z 1997 roku. Tę poprawkę poparło 50 senatorów, 46 było przeciwnych, a jeden wstrzymał się od głosu.
Kluczowa z poprawek wydłuża termin na wniesienie skargi nadzwyczajnej od prawomocnych orzeczeń sądowych, które uprawomocniły się po wejściu w życie konstytucji, czyli po 17 października 1997 roku, do maksymalnie 6 lat. Za tą poprawką opowiedziało się 51 senatorów, 45 było przeciwnych, a jeden wstrzymał się od głosu.
Całą nowelizację – ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek – poparło 97 senatorów, jeden był przeciw, nikt się nie wstrzymał od głosu. Nowelizacja wróci teraz do Sejmu.
Skarga nadzwyczajna w polskim systemie prawnym
“Skarga nadzwyczajna wnoszona jest do Sądu Najwyższego w szczególnych okolicznościach, gdy konieczne jest wyeliminowanie z obrotu prawnego rażąco niesprawiedliwych i krzywdzących orzeczeń sądowych wydanych z naruszeniem przepisów prawa lub podstawowych praw jednostki. Można ją wnieść od prawomocnego orzeczenia sądu powszechnego lub wojskowego kończącego postępowanie w sprawie, jeżeli jest to konieczne dla zapewnienia praworządności i sprawiedliwości społecznej” – tłumaczy portal infor.pl.
Skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego może wnieść Prokurator Generalny, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz, w zakresie swojej właściwości, Prezes Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej, Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Praw Pacjenta, Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, Rzecznik Finansowy i Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Czytaj też:
Jest skarga nadzwyczajna od wyroku ws. dziennikarzy “Wprost”Czytaj też:
Jest pierwsza skarga nadzwyczajna do Sądu Najwyższego
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS