Zadanie koncentracji dyspozytorni medycznej zostało powierzone Wojewódzkiemu Pogotowiu Ratunkowemu SP ZOZ w Lublinie, które w stosunku do pozostałych dyspozytorni jest na chwilę obecną największą. Obsługa zgłoszeń dla karetek pogotowia ratunkowego przez Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe SP ZOZ w Lublinie, będzie trwać do końca 2021 r.
Po 1 stycznia 2022 r. centralna dyspozytornia medyczna stanie się komórką organizacyjną Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie. Aby zapewnić odpowiedni komfort pracy dyspozytorów medycznych, przy ul. Wojciechowskiej 1 w Lublinie powstaje nowy budynek, w którym będzie miała miejsce obsługa zgłoszeń dla pogotowia ratunkowego z terenu województwa lubelskiego.
Dyspozytornia została skoncentrowana zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami i wytycznymi Ministerstwa Zdrowia.
Fakt centralizacji dyspozytorni medycznych nie będzie miał wpływu na bezpieczeństwo mieszkańców województwa lubelskiego. Każde zgłoszenie przekazane do dyspozytorni medycznej na pewno zostanie przyjęte i obsłużone tak, aby zapewnić pomoc osobom w stanie zagrożenia życia lub zdrowia.
Skoncentrowane dyspozytornie medyczne działają w oparciu o jednolity dla całego kraju System Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego, który umożliwia m.in. przyjęcie zgłoszeń alarmowych i powiadomień o zdarzeniach z numerów alarmowych, dysponowanie zespołów ratownictwa medycznego, rejestrowanie i lokalizację zdarzeń medycznych osoby dzwoniącej oraz zespołu ratownictwa medycznego.
System pozwala monitorować oraz zarządzać siłami i środkami Państwowego Ratownictwa Medycznego, zarządzać zgłoszeniami i zdarzeniami, a także tworzyć dokumentację medyczną i obsługę sytuacji wyjątkowych, a w przypadku wystąpienia awarii zastępowalność poszczególnych dyspozytorni.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS