A A+ A++

Czekał kilkaset lat, aż ktoś go zauważy. Przez ten czas chował się między stronami księgi, do czasu, aż sięgnęli po nią pracownicy warszawskiej Biblioteki Uniwersyteckiej. XVI-wieczny ludzki włos – najpewniej przypadkowo – został przyszyty do oprawy. Okazuje się, że w starych publikacjach można odnaleźć także listy, ślady wosku, jak i… krwi.

Chociaż warszawska Biblioteka Uniwersytecka działa w ograniczonym zakresie z powodu epidemii, jej pracownicy wciąż opracowują zgromadzone w niej historyczne zbiory. 

ZOBACZ: Izrael. Odkrycie nad Morzem Martwym. Archeolodzy znaleźli fragmenty Biblii

Podczas przeglądania księgi z poprzednich wieków, zgromadzonej w czytelni starych druków, bibliotekarze natrafili na nietypowe znalezisko. Między kartami odnaleźli ludzki włos, najpewniej pochodzący z XVI wieku.

Dwie możliwości, jaka przyszłość czeka włos

Jak wyjaśnili pracownicy BUW, pamiątka z przeszłości została wszyta w grzbiet książki podczas jej oprawiania, a działo się to właśnie między 1501 a 1600 rokiem. 

Facebook/BUW
Włos, na który natrafili bibliotekarze, został wszyty w oprawę książki

“Badania materiału DNA znalezionego w starych drukach i rękopisach nie są (jeszcze) prowadzone na szeroką skalę, jednak z pewnością mogłyby dostarczyć wielu ekscytujących informacji” – przekazali bibliotekarze.

Przypomnieli, że dzięki włosowi Mikołaja Kopernika, odnalezionemu w jego książce, zidentyfikowano szczątki astronoma w katedrze we Fromborku. 

ZOBACZ: Znalazł siekierę sprzed kilku tysięcy lat. Pochwalił się w sieci, odwiedziła go policja

Co teraz stanie się z XVI-wiecznym włosem? Biblioteka wyjaśniła, że są dwie opcje. Jeśli będzie trzymał się na swoim miejscu między kartami, zostanie w książce, w której przetrwał setki lat.

“Jeśli natomiast wypadnie, to włożymy go do małej kopertki i umieścimy w specjalnym pudle, gdzie trzymamy oznaczone sygnaturami ciekawostki znalezione w drukach” – dodała BUW.

W książkach odnajdywano ślady… krwi

Bibliotekarze wyliczyli również, co innego odnaleźli w książkach z różnych lat. Były to święte obrazki, ryciny i inicjały powycinane z innych druków, “karteluszki” z notatkami i modlitwami, listy zakupów, walentynki, kwiatuszki, listki czy wstążeczki.

“Nie zdarzyło nam się chyba jeszcze znaleźć w starych drukach resztek jedzenia, ale plamy po napojach, wosku czy krwi – owszem” – przekazali.

wka/ml//Polsatnews.pl

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułParlament Europejski ostrzega Komisję, że pozwie ją do TSUE “za brak ochrony budżetu”
Następny artykułTYLAWA: Najechał na tył naczepy. Odmówił zabrania do szpitala