Senat za poprawkami do ustawy. dotyczących procesu inwestycyjnego
25.03.2021r. 20:12
Senat w czwartek zaproponował kilka poprawek do nowelizacji przepisów dotyczących procesu inwestycyjnego i udziału w nim organizacji ekologicznych. Miały one na celu m.in. rozszerzenie katalogu dokumentów, jakie mają być publikowane w związku z inwestycją.
Część poprawek jakie zdecydował się poprzeć Senat dotyczyły publikacji dokumentów dotyczących procesu inwestycyjnego. Jak przekonywali ich autorzy, przyjęty przez Sejm tekst nowelizacji znacząco skraca praktyczny termin na składanie odwołań od rozstrzygnięć środowiskowych, co może utrudniać albo wręcz uniemożliwiać takie działania. Dlatego też zaproponowane przez wyższą izbę parlamentu zmiany przewidują np. zniesienie przepisu, mówiącego o tym, że organy wydające decyzje środowiskowe udostępniają je na BIP przez 14 dni. Przeciwnicy tego zapisu uważają, że po tym terminie decyzje mogą znikać z BIP, przez co zainteresowani mogą się o nich nie dowiedzieć.
Inna z poprawek z kolei przewiduje dla organu 7-dniowy obowiązkowy termin udostępnienia dokumentacji sprawy na wniosek. Kolejna rozszerza możliwości wstrzymania decyzji o rygorze natychmiastowej wykonalności.
Senat poparł również poprawkę, która ma dyscyplinować organizacje ekologiczne biorące udział w postępowaniach. Czytamy w niej, że taka organizacja nie “może także czynić z uprawnienia do udziału w sprawie użytku niezgodnego z celem, dla którego je ustanowiono, w szczególności działać wyłącznie w celu przedłużania postępowania lub przeciwdziałania jego pozytywnemu dla strony zakończeniu, bez istotnego powodu związanego z ochroną interesu społecznego (nadużycie prawa procesowego)”.
W poprawce tej wskazano, że jeśli takie organizacje będą nadużywać prawa procesowego, może im grozić grzywna do 1 tys. zł, obowiązek zwrotu kosztów postępowania w całości albo części. Organizacja społeczna nadużywająca prawa procesowego może także liczyć się z koniecznością zwrotu “kosztów i strat spowodowanych zwłoką w rozpoznaniu sprawy, wynikłą z nadużycia prawa procesowego”.
Nowelizacja przewiduje m.in. możliwość wnioskowania o zastosowanie środków tymczasowych, czyli czasowego wstrzymania inwestycji, na etapie wydawania decyzji środowiskowych. Taka możliwość przysługiwać będzie również na etapie wydawania decyzji inwestycyjnej.
Nowe przepisy będą miały zastosowanie bez względu na przepisy poszczególnych ustaw – w tym specustaw – dotyczących wydawania i skarżenia zezwoleń inwestycyjnych.
Nowela przewiduje ponadto nadanie organizacjom ekologicznym, stronom postępowań możliwości wnoszenia odwołań od decyzji inwestycyjnej, a następnie skarg do sądów w zakresie ich niezgodności z decyzją środowiskową.
Czytaj również:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS