„Szczególne formy pobożności i kultu w czasie świąt paschalnych mogą być zastosowane w skromniejszej formie, z zachowaniem środków ostrożności i przepisów sanitarnych” – napisał biskup płocki Piotr Libera we wskazaniach pastoralnych na zbliżający się Wielki Tydzień i Triduum Paschalne. Zgodnie z decyzjami rządu, konieczne będzie przestrzeganie limitu jednej osoby na 20 m kw. w kościele, w odległości 1,5 m od siebie.
Biskup Płocki Piotr Libera podjął decyzje dotyczące obchodów Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego w parafiach diecezji. W wydanych wskazaniach zaznaczył, że szczególne wyrazy pobożności i formy kultu liturgicznego praktykowane w kraju w czasie świąt paschalnych, takie jak np. procesje, kaplica adoracji, Grób Pański czy błogosławieństwo pokarmów, mogą być zastosowane w określonym zakresie i skromniejszej formie, przy odpowiedniej staranności, z zachowaniem środków ostrożności i przepisów sanitarnych.
Proboszczowie mogą umożliwić wiernym uczestnictwo w liturgii na zewnątrz kościoła, na wolnym powietrzu, na terenie przykościelnym, z zachowaniem odpowiednich zasad. Należy w tym celu odpowiednio nagłośnić teren wokół kościoła i ewentualnie przygotować stosowne miejsca. Na drzwiach kościoła powinna być także umieszczona informacja przypominająca państwową normę sanitarną, związaną z limitem osób w kościele.
„Należy dbać o jak najczęstsze sprzątanie i dezynfekowanie przestrzeni świętej, a także umożliwić wiernym odkażanie rąk przy wejściu do kościoła oraz przypominać uczestnikom liturgii o zasłanianiu ust i nosa. Zgodnie ze wskazaniami służb sanitarnych szafarze powinni zwrócić szczególną uwagę na zachowanie higieny rąk (po umyciu i odkażeniu rąk należy trzymać je złożone i dotykać nimi tylko tego, co konieczne, unikając dotykania np. złożonymi rękami własnej twarzy w czasie modlitwy). Przed i po Komunii św. należy odkazić ręce” – podkreślono we wskazaniach.
Jednocześnie bp Libera zaznaczył, że jeśli zachowuje się tradycyjne procesje Wielkiego Tygodnia (procesja z palmami oraz procesja rezurekcyjna), powinny one odbywać się w formie skromniejszej, np. z udziałem celebransa i asysty, tak aby wierni mogli pozostać na swoich miejscach. Ponadto w czasie pandemii można wszelkie pocałunki liturgiczne, wykonywane przez celebransa, zastąpić gestem skłonu (ucałowanie ołtarza, księgi).
Wierni, którzy pozostaną w domach, powinni łączyć się duchowo ze swoją wspólnotą parafialną za pośrednictwem środków społecznego przekazu. Szczególnym wyrazem łączności duchowej z Kościołem jest praktyka Komunii duchowej (nazywanej także Komunią pragnienia). Mogą w niej uczestniczyć wszyscy, którzy nie będą mogli fizycznie przystąpić do Komunii sakramentalnej.
Wszystkie celebracje Triduum Paschalnego będą transmitowane na żywo z katedry płockiej przez kanał YouTube Katolickiego Radia Diecezji Płockiej. Mają one pierwszeństwo przed transmisjami parafialnymi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS