Ten materiał nie znalazł się w centrum uwagi podczas żadnej z rewolucji przemysłowych, które zmieniały oblicza cywilizacji. Wieki pary, elektryczności i komputerów, jak sama nazwa wskazuje, miały swoich pierwszoplanowych bohaterów. Opisanie jednym słowem IV rewolucji przemysłowej, w której żyjemy, byłoby trudne, można jednak zaryzykować twierdzenie, że w tym zbiorze materiał, o którym mowa, również by się nie znalazł. Prędzej internet, Big Data i parę innych pożytecznych wynalazków, dzięki którym na ekranie smartfona wyświetlają nam się od razu takie kotki, jakie najbardziej lubimy.
A przecież dzięki czemu ludzkość mogła zapoznać się z fundamentalnym dla dalszego rozwoju dziełem Adama Smitha „Badania nad naturą i przyczynami bogactwa narodów”? Co przynosi niemal każdy dostawca, który puka do naszych drzwi? Ano wynalazek, który liczy sobie circa nieco ponad 1900 lat. Czyli papier.
W XXI w. eliminowanie papieru z codziennego życia stało się popularnym lejtmotywem. I generalnie słusznie, digitalizacja postępuje, jeżeli możemy coś osiągnąć, zużywając mniej zasobów, czyli na przykład wysłać dokument elektronicznie, zamiast w tradycyjnej formie, jest to w absolutnej zgodzie z prawami ekonomii. Ekologia równa się eliminacja papieru – to prawdziwe równanie. Podobnie jak twierdzenie, że ekologia równa się większemu wykorzystaniu papieru. Zanim na takie zestawienie zdań oburzą się obrońcy logiki, dodajmy zwrot lubiany przez speców od rachunkowości: klucz tkwi w słowach „to zależy”.
Materiały przyjazne środowisku
– Powszechnie uważa się, że są materiały mniej i bardziej przyjazne środowisku. Jednak aby mieć pełną jasność kosztów ekonomicznych i środowiskowych związanych z wykorzystaniem materiału, należy przeprowadzić szeroko zakrojoną analizę opakowania w całym jego cyklu życia – zauważa Julia Patorska, partner associate, liderka zespołu analiz ekonomicznych w firmie doradczej Deloitte.
Wszystko po to, aby namierzyć i wyeliminować hot spoty.
– Hot spot to taki etap cyklu życia opakowania, które stanowi źródło negatywnego oddziaływania na środowisko. Dlatego trudno jednoznacznie, bez głębszej analizy wskazywać, że jedne opakowania są zdecydowa … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS