Spodziewamy się w ciągu najbliższych kilkunastu dni znacznej dostawy do Polski – ponad 500 tysięcy szczepionek – która umożliwi kontynuację Narodowego Programu Szczepień – poinformował PAP Piotr Najbuk, dyrektor ds. Relacji Zewnętrznych AstraZeneca.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
-Zmiany w punktach szczepień! Co z preparatem AstraZeneca? SPRAWDŹ 7 najważniejszych wątków z konferencji szefa KPRM
-Amerykańskie badania: Niezwykle wysoka skuteczność szczepionki AstraZeneca, nawet wśród osób starszych. „32 tysiące ochotników”
Według udostępnionych przez Piotra Najbuka informacji, pomimo ograniczeń eksportowych, AstraZeneca dostarczyła do Polski już ponad 1,2 mln szczepionek przeciwko COVID-19.
Biorąc pod uwagę, że aktualnie w naszym kraju zaszczepionych zostało 3,2 mln osób pierwszą i 1,7 mln osób drugą dawką szczepionki, nasz wkład w polski program jest wysoki
— dodał Najbuk.
„Mniej szczepionek dla UE ze względu na braki w europejskim łańcuchu dostaw”
Mimo nieustających wysiłków, aby zwiększyć produkcję, w pierwszym kwartale dostarczymy do Unii Europejskiej mniejszą niż pierwotnie deklarowaliśmy liczbę dawek – powiedział w rozmowie z PAP Piotr Najbuk, dyrektor ds. Relacji Zewnętrznych AstraZeneca.
Jak informowaliśmy wcześniej, borykamy się z brakami w europejskim łańcuchu dostaw, które skutkują niższą niż oczekiwano produkcją
— zaznaczył Najbuk. Jak dodał, koncern zamierzał zrekompensować część tego niedoboru, poprzez pozyskanie szczepionek z międzynarodowej sieci dostawców.
Niestety ograniczenia eksportowe na to nie pozwoliły
— wyjaśnił.
Mimo tych wyzwań, zamierzamy dostarczyć do krajów Unii Europejskiej 100 mln dawek w I połowie 2021 r., z czego 30 mln ma zostać dostarczonych w I kwartale. Współpracujemy z Komisją Europejską i państwami członkowskimi w celu rozwiązania problemów z dostawami. Jesteśmy przekonani, że wydajność łańcucha dostaw w UE będzie nadal wzrastać, aby pomóc chronić miliony Europejczyków przed wirusem
— powiedział Najbuk.
Astra Zeneca: Trwają rozmowy o produkcji szczepionki przeciwko COVID-19 w Polsce
Trwają rozmowy zarówno z polskimi władzami, jak i firmami, których celem jest ustalenie możliwości produkcyjnych w Polsce. Uzgodnienia są na wstępnym etapie, jednak cieszy nas zainteresowanie i otwartość partnerów ze strony publicznej – potwierdził w rozmowie z PAP Piotr Najbuk, dyrektor ds. Relacji Zewnętrznych AstraZeneca.
Rzeczywiście trwają rozmowy zarówno z polskimi władzami, jak i firmami, których celem jest ustalenie możliwości produkcyjnych w Polsce. Uzgodnienia są na wstępnym etapie, jednak cieszy nas zainteresowanie i otwartość partnerów ze strony publicznej. Wiemy, że łączy nas wspólny cel i w tym duchu prowadzimy rozmowy. Musimy jednocześnie pamiętać, że kwestie wytwarzania tego rodzaju preparatów są bardzo złożone, więc na efekty będziemy musieli poczekać
— powiedział Piotr Najbuk, dyrektor ds. Relacji Zewnętrznych AstraZeneca.
Jednocześnie podkreślił, że nie jest to jedynie działanie, które podejmuje AstraZeneca, aby zwiększyć dostępność swojej szczepionki.
Uruchomiliśmy procesy dzielenia się wiedzą z nowymi partnerami w całej globalnej sieci, co pozwoliło znacząco zmniejszyć różnice w wydajności pomiędzy naszymi zakładami produkcyjnymi. Nadal pracujemy dosłownie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, aby osiągnąć docelową wydajność we wszystkich ośrodkach. Po drugie, dokonujemy znaczących inwestycji w nowe moce produkcyjne w Europie, na przykład poprzez nasze partnerstwo z IDT Biologika w Niemczech. Wreszcie, mobilizujemy partnerów produkcyjnych spoza UE, aby zapewnić dodatkowe strumienie dostaw substancji leczniczej
— dodał Najbuk.
3 marca 2021 r. Polska firma Mabion otrzymała 40 mln zł wsparcia od Polskiego Funduszu Rozwoju i podpisała kontrakt na produkcje szczepionek Novavax w Polsce. Jednocześnie w mediach pojawiła się informacja, że polski rząd negocjuje uruchomienie w naszym kraju kolejnych linii produkcyjnych szczepionek przeciw COVID-19. Wśród potencjalnych partnerów wymianie są AstraZeneca, Sanofi oraz CureVac.
aw/PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS