– Dzisiaj już chyba nie musimy nikogo przekonywać, że zdrowie jest najważniejsze. Postulujemy, aby ochrona zdrowia była na pierwszym miejscu w Krajowym Planie Odbudowy pod względem wysokości nakładów finansowanych ze środków UE – mówił podczas wysłuchania publicznego projektu KPO, wiceprezydent Pracodawców RP Andrzej Mądrala.
– W projekcie KPO zabrakło rozwiązań, które wspierają nowe rodzaje świadczenia usług zdrowotnych, co stoi w sprzeczności z koncepcją reform, które projekt ten powinien promować. Innowacyjne leki i technologie medyczne, a także zdrowie cyfrowe, stają się integralną częścią metod leczenia – podkreślił.
W ocenie Pracodawców RP konieczne jest skoncentrowanie większej uwagi na pacjencie i uzupełnienie KPO między innymi o następujące elementy:
- tworzenie modeli opieki koordynowanej,
- tworzenie rozwiązań e-zdrowia w zakresie zdalnego koordynowania opieki nad pacjentem w okresie okołooperacyjnym,
- wdrażanie rozwiązań pozwalających na zdalny monitoring pacjenta z chorobami przewlekłymi,
- uwzględnienie infrastruktury teleinformatycznej oraz robotyki medycznej oraz chirurgii małoinwazyjnej,
- zapewnienie dostępu do nowoczesnych technologii nielekowych pozwalających na wczesną diagnostykę,
- poprawa dostępu pacjentów do nowoczesnych terapii lekowych,
- modyfikacja sposobu finansowania świadczeń zdrowotnych w kierunku koncepcji opieki zdrowotnej opartej o wyniki – value-based healthcare,
- wsparcie sektora technologii nielekowych i farmaceutycznego – wdrożenie systemu zachęt dla inwestowania w prace badawczo-rozwojowe, badania kliniczne oraz produkcję w Polsce,
- uwzględnienie konieczności stworzenia i upowszechnienia jakościowych rejestrów medycznych,
- konsekwentne zwiększanie finansowania innowacyjnych technologii medycznych i wprowadzanie ich do publicznego finansowania,
- skrócenie długości procesów refundacyjnych dla nowych innowacyjnych technologii,
- uwzględnienie wsparcia obszaru badań klinicznych w Polsce jako elementu niezbędnego dla poprawy innowacyjności sektora farmaceutycznego.
W zaprezentowanym przez rząd projekcie na poprawę efektywności i jakości systemu zdrowia przewidziano 19,2 mld złotych z 57 mld zł, które są do rozdysponowania w Planie. KPO ma zostać przedstawiony Komisji Europejskiej do końca kwietnia.
Źródło: Pracodawcy RP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS