Wprawdzie epidemiolodzy i lekarze ostrzegają, że kościoły zwłaszcza podczas Wielkanocy mogą być źródłem licznych zakażeń, na razie nie ma decyzji, by bardziej niż dotąd ograniczyć wiernym wstęp do świątyń. Wprowadzone 22 marca restrykcje kościołów nie dotyczyły, za to zamknięte zostały kina, teatry, muzea, galerie handlowe, nie można iść na basen i do sauny. O ile w czwartek premier Mateusz Mazowiecki nie ogłosi innych decyzji, w kościołach podczas Wielkanocy obowiązywać będzie limit 1 osoby na 15 m kw. przy zachowaniu odległości 1,5 m między wiernymi.
Na razie do gospodarzy polskich diecezji dotarły wytyczne, które na podstawie zaleceń Watykanu przygotowała Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentalnej Konferencji Episkopatu Polski. Duchowni mają pilnować, by limit wiernych w kościołach był przestrzegany, powinno się zrezygnować z tradycyjnego obrzędu obmywania nóg w Wielki Czwartek, a w Wielki Piątek krzyż niech całuje wyłącznie celebrans. Podczas procesji rezurekcyjnej i nabożeństwa drogi krzyżowej niech wierni pozostaną na miejscach, a w pochodzie idą wyłącznie księża z asystą.
W archidiecezji częstochowskiej pandemiczne ograniczenia można odczuć już podczas Wielkiego Postu. Nie odbyło się np. tradycyjne nabożeństwo drogi krzyżowej dla mieszkańców Częstochowy prowadzone ulicami miasta. Kiedyś miało ono miejsce w piątek przed Niedzielą Palmową, potem zostało przeniesione na piątek przed piątą niedzielą Wielkiego Postu. Za to nie odwołano Ekstremalnych Dróg Krzyżowych coraz popularniejszych wśród wiernych. – Ekstremalna Droga Krzyżowa (EDK) ze swej natury i zgodnie z ideą jest indywidualną wędrówką ustaloną trasą – przypomina rzecznik archidiecezji częstochowskiej ks. Mariusz Bakalarz. – Nawet jeśli ktoś dla bezpieczeństwa wędruje z drugą osobą, zachowują między sobą stosowny dystans umożliwiający swobodę modlitwy i rozważania treści.
Wieczorem 26 marca na swoje wielokilometrowe trasy wierni wyruszą więc m.in. z Częstochowy, św. Anny, Leśniowa, Lublińca czy Truskolas.
Bez związku z obecną sytuacją jest rezygnacja z obchodów Światowego Dnia Młodzieży, obchodzonego dotąd w Niedzielę Palmową. – Decyzją Ojca Świętego Franciszka ogłoszoną 22 listopada ubiegłego roku odbywać się będzie już na na stałe nie w Niedzielę Palmową, ale w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata (obchodzone w ostatnią niedzielę roku kościelnego przypadającą pod koniec listopada – przyp. red.) – wyjaśnia ks. Bakalarz.
Do księży w całej archidiecezji dotarł w ostatnich dniach komunikat Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie zawierający zatwierdzone przez metropolitę częstochowskiego abp. Wacława Depo wytyczne co do Wielkiego Tygodnia, Triduum Paschalnego oraz samej Wielkanocy. – We wszystkich celebracjach mają być dochowane zasady bezpieczeństwa sanitarnego i stosowne przepisy państwowe dotyczące limitów – wylicza ks. rzecznik. – W sprawowaniu liturgii korzysta się z możliwości zawartych w księgach liturgicznych. Zasadniczo pomija się procesje, albo biorą w nich udział jedynie celebransi i służba liturgiczna. W kościołach urządza się ołtarze wystawienia, czyli tzw. ciemnice oraz Groby Pańskie. W Niedzielę Palmową będzie mieć miejsce tradycyjne poświęcenie palm, ale bez uroczystych procesji. Msza Krzyżma odbędzie się zwyczajnie w wielkoczwartkowe przedpołudnie, ale uczestniczyć się w niej będą wyłącznie dziekani regionów oraz dekanatów oraz inni kapłani reprezentujący całą archidiecezję. (W „normalnych” czasach ściągali na nią duchowni z całej archidiecezji, bo to uroczystość mająca upamiętniać ustanowienie przez Chrystusa sakramentu kapłaństwa – przyp. red.).
Dalsze wytyczne dotyczące Triduum Paschalnego i samej Wielkiej Nocy: – W Wielki Czwartek pomija się obrzęd mandatum czyli obmycia nóg 12 starcom – informuje ks. Bakalarz. – W Wielki Piątek adoracja krzyża odbywa się poprzez inne formy czci wobec krzyża (przyklęknięcie, pokłon) zamiast tradycyjnego ucałowania. W Wielką Sobotę poświęcenie pokarmów odbyć się może wewnątrz świątyń z zachowaniem limitów lub na zewnątrz kościołów zgodnie z przepisami prawa i z zachowaniem dystansu. Może odbyć się także, jak roku ubiegłym, w domach rodzinnych przed uroczystym śniadaniem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Podczas Liturgii Paschalnej nie odbywa się poświęcenie ognia poza świątynią, ale wewnątrz. Uproszczoną i zredukowaną do przejścia od Grobu Pańskiego do prezbiterium formę mieć będzie także tradycyjna procesja rezurekcyjna po zakończeniu Wigilii Paschalnej lub przed pierwszą mszą świętą w Niedzielę Wielkanocną.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS